Alan Rusbridger (urodzony 29 grudnia 1953 roku w Lusace, w Rodezji) to brytyjski dziennikarz oraz akademik, który pełnił funkcję redaktora naczelnego dziennika „The Guardian” w latach 1995–2015. W 2014 roku został laureatem Right Livelihood Award.
Życiorys
W 1976 roku ukończył studia z zakresu anglistyki na Magdalene College w Uniwersytecie Cambridge. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w lokalnym czasopiśmie „Cambridge Evening News”, gdzie wcześniej odbywał staż. W 1979 roku dołączył do redakcji „The Guardian”. W 1986 roku przeszedł do tygodnika „The Observer”, gdzie pełnił funkcję krytyka telewizyjnego, a od 1987 roku pracował jako korespondent w Waszyngtonie dla londyńskiego „Daily News”. W 1989 roku wrócił do „Guardiana” jako dziennikarz i redaktor, a w 1995 roku objął stanowisko redaktora naczelnego.
Jako redaktor naczelny podjął wiele istotnych decyzji dotyczących rozwoju gazety, w tym przekształcenie formatu wydania na styl charakterystyczny dla prasy kontynentalnej, w przeciwieństwie do innych brytyjskich gazet, które przechodziły na format tabloidowy. Wprowadził także otwarty dostęp do internetowej wersji gazety oraz zainicjował funkcję ombudsmana, wzorując się na praktykach amerykańskich, oraz stałą rubrykę sprostowań.
W 2009 roku „The Guardian” opublikował serię reportaży dotyczących skandalu związanego z podsłuchem w gazecie „News of the World”, wydawanej przez Ruperta Murdocha. Dziennikarze tabloidu nielegalnie włamywali się na telefony komórkowe celebrytów, polityków oraz członków rodziny królewskiej, a także korumpowali policjantów w poszukiwaniu „historii” do publikacji. W 2011 roku ujawniono, że ofiarami tego procederu były także rodziny ofiar morderstw i zamachów.
W 2010 roku, pod przewodnictwem Rusbridgera, „The Guardian” opublikował materiały z WikiLeaks, przekazane przez Chelsea Manning, które dotyczyły m.in. zbrodni wojennych oraz naruszeń praw człowieka w Iraku i Afganistanie. W 2013 roku gazeta była jedną z nielicznych na świecie, które odegrały kluczową rolę w publikacji informacji ujawnionych przez amerykańskiego sygnalistę Edwarda Snowdena.
W grudniu 2014 roku Rusbridger ogłosił, że w letnim okresie następnego roku zrezygnuje z pełnienia funkcji redaktora naczelnego. W październiku 2015 roku objął stanowisko dziekana w Lady Margaret Hall na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Nagrody
W 2014 roku otrzymał wspólnie z Edwardem Snowdenem nagrodę honorową Right Livelihood „za stworzenie organizacji medialnej, która czuje się odpowiedzialna za dziennikarstwo w interesie opinii publicznej, i która, pomimo dużych przeciwności, ujawnia nielegalne działania zarówno przedsiębiorstw, jak i państw”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, a w 2016 roku został uhonorowany British Media Awards.
Przypisy