Alan Heusaff

Alan Heusaff

Pierre-Alain Heussaff (23 lipca 1921 r. w Saint-Yvy, zm. 3 listopada 1999 r. w Spiddal) był bretońskim lingwistą, publicystą oraz działaczem narodowym. W czasie II wojny światowej był również członkiem Bezen Perrot.

Życiorys

Alan ukończył École Normale w Quimper, a następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej. W 1938 roku dołączył do Bretońskiej Partii Narodowej (PNB), która miała charakter nacjonalistyczny. Niedługo później stał się członkiem paramilitarnych bojówek Kadervenn. W tym samym roku uczestniczył w tajnych ćwiczeniach wojskowych organizowanych przez Kadervenn w rejonie Lanvaux, położonym na południu Bretanii. W latach 1941–1942, wspólnie z Yannem Arem Begem, pisał artykuły propagandowe pod pseudonimem „Mab Ivi” w czasopismach „l’Heure Bretonne” oraz „Arvor”. Równocześnie dołączył do bojówek reaktywowanej PNB Bagadoù Stourm. W grudniu 1943 roku zaciągnął się do kolaboracyjnej formacji zbrojnej Bezen Perrot, dowodzonej przez Célestina Lainé’a, której celem była walka z komunistyczną i gaullistowską partyzantką. Został dowódcą drugiej sekcji. W obliczu zbliżających się wojsk alianckich, latem 1944 roku uciekł do Niemiec.

Po wojnie, razem z kilkoma towarzyszami, udał się do Irlandii. W 1950 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Dublinie, a następnie pracował w narodowej służbie meteorologicznej. W 1959 roku, wraz z Yannem Fouérém, zainicjował wydawanie pisma „Breton News”, które w 1972 roku zmieniono na „Carn”. Publikacja ta była skierowana do bretońskich działaczy narodowych na emigracji. W 1961 roku, wspólnie z Y. Fouérém oraz członkami walijskiej Plaid Cymru, współtworzył Ligę Celtycką, mającą na celu promowanie i koordynowanie ruchów narodowych w krajach celtyckich. Pełnił rolę sekretarza generalnego, a później sekretarza ds. zagranicznych, nawiązując kontakty z diasporą celtycką na całym świecie. W 1980 roku powrócił do Bretanii po śmierci C. Lainé’a. W latach 90. opowiadał się za federacją narodów celtyckich w ramach Unii Europejskiej.

Alan Heusaff był również uznawanym lingwistą, który wniósł znaczący wkład w badania nad językiem bretońskim. Był autorem pierwszego słownika w tym języku, zatytułowanego „Geriaoueg Sant-Ivi”. W latach 1962–1973 publikował swoje prace w czasopiśmie „Hor Yezh”.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...