Alamozaur

Alamozaur (Alamosaurus)

Alamozaur, znany pod nazwą Alamosaurus, to rodzaj zauropoda zaliczającego się do grupy tytanozaurów (Titanosauria). Jego nazwa oznacza „jaszczur z Alamo” i pochodzi od gór Ojo Alamo w stanie Nowy Meksyk, gdzie po raz pierwszy odkryto jego szczątki.

Występowanie

Alamozaur żył na końcu późnej kredy, około 71-65,5 miliona lat temu, na obszarze Ameryki Północnej. Był jednym z ostatnich zauropodów na Ziemi oraz jedynym przedstawicielem tytanozaurów na tym kontynencie. Naukowcy sugerują, że alamozaury mogły przybyć z Ameryki Południowej. Jego szczątki znaleziono w USA, w stanach Montana, Nowy Meksyk, Teksas oraz Utah. Jest to jedyny dotąd zbadany zauropod, który żył w okresie późnej kredy na terenie obecnej Ameryki Północnej.

Budowa

Alamosaurus poruszał się na czterech nogach. Posiadał długi i smukły ogon, który prawdopodobnie wykorzystywał jako broń lub do komunikacji z innymi osobnikami swojego gatunku.

Początkowo jego rozmiary szacowano na około 20-21 metrów długości, 6 metrów wysokości oraz masę ciała wynoszącą 26-35 ton. Jednak Fowler i Sullivan (2011) opisali dwa kręgi oraz niekompletną kość udową, które zostały znalezione w Nowym Meksyku. Ich zdaniem najprawdopodobniej należały do zauropoda z gatunku A. sanjuanensis, który był znacznie większy od wcześniej odkrytych przedstawicieli tego rodzaju, porównywalnego z argentynozaurem i puertazaurem. Jeśli te kości rzeczywiście należą do alamozaura, oznacza to, że wcześniejsze skamieniałości A. sanjuanensis były osobnikami młodocianymi. To również sugeruje, że alamozaur był jednym z największych znanych dinozaurów oraz największym znanym dinozaurem z Ameryki Północnej.

W obrębie tego rodzaju wyróżnia się gatunek Alamosaurus sanjuanensis.

Bibliografia

Malam J., Parker S., Encyklopedia dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych, Bath, Parragon Books, 2005, ISBN 978-1-4054-8197-7

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...