Alamo Scouts

Alamo Scouts

Alamo Scouts to specjalny oddział zwiadowczy amerykańskiej 6 Armii, który działał podczas wojny na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. Oddział ten jest najbardziej znany z akcji uwolnienia amerykańskich jeńców w styczniu 1945 roku z japońskiego obozu w pobliżu Cabanatuan, znajdującego się w prowincji Nueva Ecija na Filipinach.

Historia

Jednostka została utworzona 28 listopada 1943 roku na Wyspie Fergussona, położonej u wybrzeży Nowej Gwinei. Jej głównym celem było prowadzenie dalekiego rozpoznania oraz działań bojowych w głębokich tyłach wroga na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku. Oddział był bezpośrednio podległy dowódcy 6 Armii, generałowi Walterowi Kruegerowi.

Generał Krueger miał na celu stworzenie ochotniczego, elitarnego oddziału składającego się z małych zespołów, które mogłyby operować w głębi terytorium nieprzyjaciela. Pierwsze misje tych zespołów polegały na przeprowadzaniu zwiadów na zlecenie dowództwa 6 Armii. Nazwa Alamo Scouts jest związana z miastem San Antonio w Teksasie, z którym Krueger miał silne powiązania oraz jego wielkim podziwem dla obrońców misji Alamo z 1836 roku.

W ciągu pierwszych dwóch lat działalności, zwiadowcy wykazali się w akcjach zwiadowczych na Los Negros (w ramach walk o Wyspy Admiralicji) oraz podczas operacji uwolnienia 197 alianckich jeńców na Nowej Gwinei. W styczniu 1945 roku, wspólnie z 6 Batalionem Rangersów, uczestniczyli w ataku na Cabanatuan, gdzie wzięli do niewoli 84 Japończyków, ponosząc jedynie dwie rany wśród swoich żołnierzy. W rezultacie tej akcji udało się uwolnić około 500 alianckich jeńców, głównie Amerykanów, którzy zostali wzięci do niewoli podczas walk na Corregidorze w 1942 roku.

Alamo Scouts przeprowadzili 106 operacji na tyłach wroga, głównie na Nowej Gwinei i Filipinach, nie ponosząc przy tym żadnych strat śmiertelnych. Oddział został rozwiązany w Kioto w listopadzie 1945 roku, jednak archiwa dokumentujące jego działalność zostały odtajnione dopiero w 1986 roku.

W 1988 roku były żołnierz Alamo Scouts, sierżant Kittleson, założył w swoim rodzinnym mieście Toeterville w stanie Iowa organizację zajmującą się rekonstrukcją historyczną Alamo Scouts, której celem jest nauka historii oraz szkolenie młodzieży w trudnych, podobnych do bojowych warunkach terenowych.

Bibliografia

Larry Alexander: Shadows in the Jungle: The Alamo Scouts Behind Japanese Lines in World War II. Nowy Jork: NAL Caliber, 2010. ISBN 978-0-451-22913-7. Brak numerów stron w książce.

Linki zewnętrzne

Alamo Scouts Historical Foundation, Inc. (ang.)

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...