Alaksandr Żuraulewicz

Alaksandr Żuraulewicz (biał. Аляксандр Адзiслававiч Жураўлевіч, urodzony 28 kwietnia 1963 w Kriemowie w Kraju Nadmorskim, zmarł 30 sierpnia 2009 w pobliżu Radomia) był białoruskim pilotem wojskowym pierwszej klasy. Stracił życie podczas wykonywania akrobacji w ramach pokazów Radom Air Show 2009.

Życiorys

W 1984 roku ukończył Czernichowską Wojskową Szkołę Pilotów. Był kierownikiem drugiej w historii Białorusi grupy akrobacyjnej „Skrzydła Białorusi”, która została założona na początku 2009 roku. W trakcie swojej kariery wylatał łącznie 1620 godzin.

30 sierpnia 2009 roku, wspólnie z pułkownikiem Alaksandrem Marfickim, pilotował samolot Su-27UBM-1 podczas międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show w Radomiu. W trakcie akrobacji (górka i szybkie beczki nanizane) piloci najprawdopodobniej stracili orientację przestrzenną, co doprowadziło do nurkowania maszyny na zbyt małej wysokości. Z stenogramu rozmów radiowych wynika, że otrzymali polecenie katapultowania się, jednak nie zdecydowali się na to. Ponieważ raport dotyczący wypadku został utajniony, nie jest znana przyczyna ich decyzji. Białoruska opinia publiczna oraz media sugerowały, że pilot świadomie zrezygnował z wykonania rozkazu ze względu na bliskość do widzów i zabudowań. Ostatecznie, poświęcając swoje życie, skierował samolot w stronę lasu. Samolot spadł niedaleko lasu za lotniskiem, między wsiami Małęczyn a Maków, około 100 metrów od domów.

Alaksandr Żuraulewicz zostawił po sobie żonę i córkę. Na początku grudnia 2009 roku rodziny zmarłych lotników otrzymały z ubezpieczenia odszkodowanie w wysokości 30 tysięcy dolarów.

Odznaczenia

Order „Za osobistą odwagę” – 2009, pośmiertnie

Medal „Za nienaganną służbę” I stopnia – 2006

Medal „Za nienaganną służbę” II stopnia – 1998

Pamięć

Uroczysty pogrzeb lotników miał miejsce w Baranowiczach, w obecności ministra obrony Białorusi, Dowódcy Sił Powietrznych Polski oraz arcybiskupa Mirona, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego.

Pomimo niejasności związanych z wypadkiem, obaj piloci zostali uznani za bohaterów zarówno na Białorusi, jak i w Polsce. 28 września 2009 roku Rada Gminy Gózd podjęła uchwałę o wzniesieniu pomnika upamiętniającego tragiczną i bohaterską śmierć załogi białoruskiego myśliwca Su-27. Również we wrześniu 2009 roku polski muzyk Robert Panek skomponował utwór „Marsz żałobny” na cześć zmarłych pilotów. 26 marca 2010 roku w Kościele Garnizonowym w Radomiu odsłonięto tablicę upamiętniającą wszystkich lotników, którzy w latach 1935–2009 wystartowali z wojskowego lotniska Sadków i zginęli. Tablica ta upamiętnia również Alaksandra Żuraulewicza i Alaksandra Marfickiego, a jej odsłonięcie miało miejsce w obecności ataszatu Białorusi w Polsce.

Pomnik upamiętniający białoruskich pilotów myśliwcza Su-27 został odsłonięty w wsi Małęczyn 11 kwietnia 2010 roku.

Zobacz też

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...