Alaksandr Zimouski

Alaksandr Leanidawicz Zimouski

Alaksandr Leanidawicz Zimouski (biał. Алякса́ндр Леані́давіч Зімо́ўскі; urodzony 10 stycznia 1961 w NRD) to białoruski dziennikarz oraz działacz polityczny, który pełnił funkcję deputowanego w Radzie Republiki w latach 2004–2008. Jest oskarżany o współudział w represjach wobec przeciwników rządów Alaksandra Łukaszenki.

Życiorys

Zimouski służył w Armii Radzieckiej w latach 1979–1984. Ukończył trzyletni program z zakresu dziennikarstwa wojennego w Lwowskiej Wyższej Szkole Wojskowo-Politycznej (1980–1983) oraz uzyskał dyplom z bankowości na Poleskim Uniwersytecie Państwowym w 2007 roku.

W swojej karierze zawodowej pracował w borysowskim kompleksie agrarno-przemysłowym. Jako korespondent publikował artykuły w takich czasopismach jak „Dziełowy Wiestnik”, „Cziełowieka i ekonomiki” oraz „Nacionalna Ekonomiczieskaja Gazieta”. Był również związany z Działem Informacji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Belteleradyjokampanii.

W 1999 roku przebywał jako dziennikarz w Jugosławii podczas konfliktu o Kosowo. W latach 1995–2001 prowadził autorski program w białoruskiej telewizji „Rezanans”.

Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Narodowo-Państwowej Agencji Telewizyjno-Radiowej Republiki Białorusi od 2000 do 2002 roku. 22 grudnia 2005 roku został mianowany przewodniczącym tej agencji, a w 2002 objął stanowisko dyrektora generalnego Telewizji Stołecznej.

W 2004 roku prezydent Łukaszenka powołał go na członka Rady Republiki, gdzie przewodniczył Komisji Gospodarki, Budżetu i Finansów.

W kwietniu 2006 roku Zimouski otrzymał zakaz wjazdu do USA oraz krajów Unii Europejskiej z powodu swojego udziału w fałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi.

Opinie na temat udziału w represjach

Fundację Wolność i Demokracja, Alaksandr Zimouski, pełniąc funkcję szefa Białoruskiego Radia i Telewizji, był odpowiedzialny za liczne publiczne ataki na działaczy demokratycznych, nawoływanie do represji oraz tworzenie fałszywych materiałów oskarżających niewinne osoby. 2 lutego 2011 roku znalazł się na liście pracowników administracji Białorusi, którzy zostali objęci zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej z powodu domniemanych fałszerstw oraz łamania praw człowieka podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Przypisy

Bibliografia

Pod redakcją dr. Dariusza Zalewskiego, Marka Bućko, Michała Kurkiewicza i Tomasza Pisuli: Białoruski system represji. Prześladowcy i ich ofiary. Raport z realizacji projektu „Centrum dokumentacji i pomocy ofiarom represji politycznych na Białorusi”. Warszawa: Fundacja Wolność i Demokracja, grudzień 2007, s. 72.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...