Alaksandr Marficki

Alaksandr Eduardawicz Marficki

Alaksandr Eduardawicz Marficki (biał. Аляксандр Эдуардавіч Марфіцкі, ros. Александр Эдуардoвич Марфицкий; urodził się 16 maja 1956 roku w Bahuszeusku na Białorusi, a zmarł 30 sierpnia 2009 roku koło Radomia) był białoruskim pilotem wojskowym pierwszej klasy. Zginął podczas wykonywania akrobacji w trakcie pokazów Radom Air Show 2009.

Życiorys

W 1978 roku ukończył Charkowską Wyższą Lotniczą Szkołę Pilotów, a w 1987 roku Akademię Sił Powietrznych im. J. Gagarina. W 2002 roku zakończył naukę w Akademii Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi. W 2003 roku był dowódcą 61. szturmowej bazy lotniczej Zachodniego Operacyjno-Taktycznego dowództwa Sił Powietrznych oraz Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych w Baranowiczach. W sumie miał na swoim koncie 2320 wylatanych godzin.

30 sierpnia 2009 roku, wraz z pułkownikiem Alaksandrem Żuraulewiczem, pilotował samolot Su-27UBM-1 podczas międzynarodowego pokazu lotniczego Radom Air Show 2009 w Radomiu. Istnieją informacje, że piloci zgłosili awarię i otrzymali z wieży polecenie katapultowania się, jednak nie zdecydowali się na to – prawdopodobnie z uwagi na bliskość do widzów oraz zabudowań. Samolot spadł w okolicy lasu, tuż za lotniskiem, pomiędzy wsiami Małęczyn a Maków, około 100 metrów od domów.

W filmie „Zwyczajny bohater” (ros. Звычанй герой, 2004), Marficki relacjonował katastrofę innego białoruskiego pilota, Uładzimira Karwata.

Marficki pozostawił żonę oraz dwie córki.

Odznaczenia

  • Order „Za osobiste męstwo” – 2009, pośmiertnie
  • Medal „Za Nienaganną Służbę” I stopnia – 2003

Pamięć

Uroczystość pogrzebowa lotników miała miejsce w Baranowiczach, w której uczestniczyli minister obrony Białorusi, Dowódca Sił Powietrznych Polski oraz arcybiskup Miron, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego. 28 września 2009 roku Rada Gminy Gózd podjęła uchwałę o wzniesieniu pomnika upamiętniającego tragiczną i bohaterską śmierć załogi białoruskiego myśliwca Su-27. Pomnik ten odsłonięto we wsi Małęczyn 11 kwietnia 2010 roku.

Alaksandr Marficki oraz Alaksandr Żuraulewicz zostali również upamiętnieni na tablicy w Kościele Garnizonowym w Radomiu, która dedykowana jest wszystkim lotnikom, którzy zginęli po starcie z wojskowego lotniska Sadków w latach 1935–2009; tablica ta została odsłonięta 26 marca 2010 roku w obecności ataszatu Białorusi w Polsce.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...