Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka

Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka (biał. Аляксандр Рыгоравіч Лукашэнка, ros. Александр Григорьевич Лукашенко; ur. 30 sierpnia 1954 w Kopysiu) to białoruski polityk oraz prezydent Białorusi od 1994 roku, sprawujący władzę w sposób autorytarny. Od 2020 roku nie jest uznawany przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę i Unię Europejską jako legalny przedstawiciel tego kraju na arenie międzynarodowej.

Życiorys

Młodość

Urodził się 30 sierpnia 1954 roku w Kopyś, w rejonie orszańskim w obwodzie witebskim Białoruskiej SRR, jako jedyne dziecko Kaciaryny Trafimauny Łukaszenki, niezamężnej pracownicy Orszańskiego Kombinatu Lnianego. Jego ojciec pozostaje nieznany. Po narodzinach Alaksandra, matka przeniosła się do Aleksandrii (wówczas Aleksandria-2, centrum kołchozu „Dnieprowski”), gdzie pracowała jako dojarka. Alaksandr dorastał w trudnych warunkach materialnych i z piętnem dziecka z nieformalnym pochodzeniem. Uczył się w Szkole Średniej w Aleksandrii i uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie od V do VIII klasy uczył się gry na bajanie. W 1969 roku zaczął angażować się w działalność polityczną, wstępując do Rewolucyjnego Komunistycznego Związku Młodzieży (Komsomołu), gdzie zajmował się propagandą.

W latach 1971–1975 studiował na Wydziale Historycznym Mohylewskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego (MPIP), uzyskując wykształcenie nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. Po ukończeniu studiów pracował przez kilka miesięcy w Szkole Średniej nr 1 w Szkłowie jako nauczyciel i sekretarz komitetu Komsomołu. Od listopada 1975 do 1977 roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w pogranicznych wojskach KGB w Brześciu, gdzie pełnił funkcję instruktora politycznego. Następnie pracował w różnych organizacjach, w tym jako sekretarz komitetu Komsomołu oraz dyrektor sowchozu „Haradziec”, wprowadzając innowacje w zakresie leasingu, co przyniosło mu uznanie.

W kontekście jego ambicji politycznych, Alaksandr Fiaduta zauważył, że już w młodości dążył do kariery w strukturach władzy radzieckiej, awansując w tzw. nomenklaturze politycznej w obwodzie mohylewskim.

Działalność polityczna przed prezydenturą

W 1989 roku Łukaszenka zorganizował w swoim sowchozie okręgowe zebranie wyborcze, gdzie został kandydatem na deputowanego do Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR. W trakcie kampanii krytykował KPB i obwiniał ją za trudności materialne swoich wyborców, jednak w drugiej turze przegrał. W wyborach parlamentarnych 4 marca 1990 roku został wybrany na deputowanego ludowego do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR, gdzie występował jako aktywny uczestnik debat, popierając różnorodne inicjatywy, w tym rehabilitację dzieci poszkodowanych w wyniku katastrofy w Czarnobylu.

W 1991 roku, podczas puczu moskiewskiego, Łukaszenka popierał „pieriestrojkę”, obwiniając komunistów za kryzys. W tym samym roku, na nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej, doprowadził do odwołania przewodniczącego parlamentu, Mikałaja Dziemiancieja, a także sprzeciwiał się upaństwowieniu własności Komsomołu, co przyczyniło się do zachowania jego struktur.

Wybory prezydenckie w 1994 roku

Alaksandr Łukaszenka wystartował jako niezależny kandydat w wyborach prezydenckich w 1994 roku, rozpoczynając kampanię przed oficjalnym terminem. Jego hasła wyborcze koncentrowały się na walce z korupcją i przywróceniu wartości ZSRR. W trakcie kampanii zdobył popularność, obiecując wykrycie przestępstw wysoko postawionych urzędników. Po zebraniu wymaganej liczby podpisów, zajął pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów, a w drugiej turze pokonał Wiaczasłaua Kiebicza, uzyskując 80% głosów, co doprowadziło do jego wyboru na pierwszego prezydenta Białorusi.

„Fizyczne ataki” w czasie kampanii wyborczej

W czasie kampanii wyborczej Łukaszenka doświadczył dwóch „fizycznych ataków”. Pierwszy z nich miał miejsce 17 czerwca 1994 roku, kiedy jego samochód został ostrzelany, co zostało przedstawione jako zamach. Kolejny incydent miał miejsce w czasie drugiej tury wyborów, gdy milicja próbowała powstrzymać go przed dostępem do swojego gabinetu. Zarówno te wydarzenia, jak i ich późniejsza interpretacja, sugerują, że mogły być one wyreżyserowane w celu wzmocnienia jego wizerunku w kampanii.

Polityka zagraniczna

W pierwszych miesiącach prezydentury Łukaszenka nie prowadził szczególnie prorosyjskiej polityki, jednak w 1995 roku zorganizował referendum, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się za bliższymi więzami z Rosją. W 1997 roku podpisał Umowę o Powstaniu Związku Białorusi i Rosji, a w 1999 roku kolejną umowę integracyjną. Od 2002 roku nastąpiło ochłodzenie relacji z Rosją, co było związane z reakcją Łukaszenki na propozycje Putina. W 1998 roku zaostrzył relacje z krajami zachodnimi, a w 1999 roku stał się obrońcą Slobodana Miloševicia.

W 2009 roku Łukaszenka odbył swoją pierwszą wizytę na Zachodzie od 14 lat, spotykając się z papieżem Benedyktem XVI i premierem Włoch.

Polityka wewnętrzna

W 1996 roku zmieniono konstytucję, co doprowadziło do powstania dwuizbowego parlamentu, a kadencja Łukaszenki została nielegalnie przedłużona. Został oskarżony o stworzenie „szwadronów śmierci” odpowiedzialnych za zniknięcia opozycjonistów. W kolejnych wyborach prezydenckich Łukaszenka zdobywał wysoki procent głosów, jednak opozycja twierdziła, że wyniki były fałszywe.

Krytyka

Łukaszenka jest oskarżany o łamanie praw człowieka oraz zasad demokracji, a jego rządy nazywane są dyktaturą. W 2013 roku otrzymał nagrodę Ig Nobla za zakaz publicznego klaskania. Znajduje się na listach sankcyjnych wielu krajów, w tym UE i USA.

Alaksandr Łukaszenka w kulturze

Łukaszenka stał się tematem wielu filmów, książek i piosenek, zarówno w kontekście gloryfikującym, jak i krytycznym. W białoruskich mediach często pojawiają się utwory go gloryfikujące, natomiast niezależni twórcy przedstawiają go w sposób prześmiewczy.

Odznaczenia i wyróżnienia (lista niepełna)

  • Order José Martí (2000, Kuba)
  • Wielki Łańcuch Orderu Wyzwoliciela (2007, Wenezuela)
  • Order Republiki Serbii drugiego stopnia (2013, Serbia)
  • Order „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy (Rosja)
  • Order św. Cyryla Turowskiego (2006)
  • Doctor honoris causa Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (2009)
  • Order Aleksandra Newskiego (2014, Rosja)
  • Order Heydəra Əliyeva (Azerbejdżan)
  • Order Nazarbajewa (Kazachstan)
  • Order Świętego Andrzeja (2024, Rosja)

Zobacz też

  • Wiktar Łukaszenka
  • Dzmitryj Łukaszenka
  • rusyfikacja Białorusi

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

  • David R. Marples: Belarus: a denationalized nation. Amsterdam: Harwood Academic Publishers, 1999, s. 140.
  • Andrew Wilson: Belarus: The Last European Dictatorship. New Haven i Londyn: Yale University Press, 2011, s. 304.
  • pod red. dr. Dariusza Zalewskiego, Marka Bućko, Michała Kurkiewicza i Tomasza Pisuli: Białoruski system represji. Raport z realizacji projektu „Centrum dokumentacji i pomocy ofiarom represji politycznych na Białorusi”. Warszawa: Fundacja Wolność i Demokracja, grudzień 2007, s. 72.
  • pod red. Mikołaja Iwanowa: Białoruś: trudna droga do demokracji. Wrocław: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 2006, s. 150.
  • Przemysław Foligowski: Białoruś. Trudna nie-podległość. Wyd. 1. Wrocław: atla 2, 1999, s. 284.
  • pod red. Hienadzia Paszkoua: Encykłapiedyja historyi Biełarusi u 6 tamach. T. 4: Kadety – Laszczenia. Mińsk: „Biełaruskaja encykłapiedyja” imia Pietrusia Brouki, 1997, s. 432.
  • Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 313.
  • Zachar Szybieka: Narys historyi Biełarusi 1795–2002. Mińsk: Encykłapiedyks, 2003, s. 490.
  • Eugeniusz Mironowicz: Nawiejszaja historyja Biełarusi. Białystok: Rada Programowa Tygodnika „Niwa”, 1999, s. 270.
  • Agnieszka Grędzik-Radziak: Oświata i szkolnictwo polskie na ziemiach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej i współczesnej Białorusi 1939–2001. Toruń: Europejskie Centrum Edukacyjne, 2007, s. 441.
  • pod ogólną red. Waleryja Bułhakaua: Palitycznaja historyja niezależnaj Biełarusi (da 2006 h.). Białystok, Wilno: Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Instytut Białorutenistyki, 2011, s. 1228.
  • Brian Bennett: The Last Dictatorship in Europe. Belarus under Lukashenko. Londyn: Hurst & Company, 2011, s. 358.
  • Wasil Bykau: Ściana. Białystok: SETPro Aleksander Maksymiuk, 1999, s. 320.
  • Natalka Babina: Miasto ryb. Wyd. 1. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o., 2010, s. 299.
  • Rafał Czachor: Kulturowe uwarunkowania społecznego odbioru prezydentury Aleksandra Łukaszenki, [w:] W. Baluk, Z.J. Winnicki (red.), Badania wschodnie. Polityka wewnętrzna i międzynarodowa, Wrocław 2008, s. 125–133.

Linki zewnętrzne

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...