Alafia zambesiaca

Alafia zambesiaca

Alafia zambesiaca to gatunek afrykańskiej rośliny tropikalnej należącej do rodziny toinowatych.

Zasięg geograficzny

Roślina ta występuje od Zimbabwe na południu, przez Zambię, aż po Tanzanię i północną część kongijskiej prowincji Katanga.

Morfologia

Alafia zambesiaca ma formę pnącego się krzewu lub liany, osiągając długość od 1,5 do 15 m. Młode pędy są owłosione, natomiast starsze stają się gładkie. Kora ma szary kolor, jest słabo podłużnie pomarszczona i zawiera ledwo widoczne przetchlinki. Liście są naprzeciwległe, z blaszka liściową o delikatnej skórzastej teksturze, falisto wciętej. Ich rozmiar wynosi 18–60 mm na 9–28 mm, mają kształt od jajowatego do lancetowatego, są gładkie z tępym lub spiczastym wierzchołkiem. Podstawa liścia jest trójkątna, a użyłkowanie składa się z jednego nerwu głównego oraz 5–7 par nerwów bocznych. Ogonki liściowe mają długość 1–2 mm, początkowo są omszone, później gładkie. Kwiatostany złożone są z 4 do 17 kwiatów, a szypułki mają długość 3–5 mm. Kwiaty są białe, kremowe lub żółtawe, intensywnie pachnące. Kielich ma długość 1,5–2,5 mm, a płatki korony tworzą lejek o długości 6,7–9,5 mm. Płatki mają wymiary 6,5–10,5 mm na 2–3,5 mm, są mniej lub bardziej równowąskie, gładkie z wyjątkiem włosków na krawędzi oraz wstawki przy ujściu lejka. Owocem jest mieszek długości 17–30 cm, o ciemnoszarym kolorze, gładki i lekko cylindryczny, a nasiona mają długość 10–17 mm.

Ekologia

Gatunek ten występuje na sawannach drzewiastych, często na kopcach termitów lub skałach w pobliżu strumieni. Może również tworzyć zarośla.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...