Al-Murabitun

Al-Murabitun (arab. المرابطون, Al-Murābiṭūn, dosł. strażnicy) to salafistyczna organizacja dżihadystyczna, która powstała w sierpniu 2013 roku w wyniku połączenia Ruchu na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) z Zamaskowanym Batalionem.

Historia

22 sierpnia 2013 roku, według oświadczenia podpisanego przez Ahmeda al-Tilemsiego oraz Muchtara Bilmuchtara, organizacje MUJAO i Zamaskowany Batalion zjednoczyły się, tworząc nową grupę. Fuzję zainicjował przywódca Al-Ka’idy, Ajman az-Zawahiri. Obaj liderzy postanowili, że nie będą kierować połączoną organizacją, a na czoło grupy stanął Egipcjanin Abu Bakr al-Muhadżir.

Nazwa Al-Murabitun nawiązuje do berberyjskiej dynastii Almorawidów, która władała częścią Półwyspu Iberyjskiego oraz obszarami dzisiejszego Maroka i Sahary Zachodniej.

Organizacja Al-Murabitun operuje głównie w regionie Gao w Mali oraz w północnym Nigrze, gdzie prowadzi handel narkotykami. Ma także powiązania w Tunezji, Libii, Sudanie i Egipcie, a współpracuje z nigeryjskim ugrupowaniem Boko Haram.

Na początku swojego istnienia organizacja liczyła około 300 członków, podzielonych na trzy grupy. Przywódcami dwóch z nich byli Omar Ould Hamaha oraz Ahmed al-Tilemsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RFI w maju 2014 roku, Al-Murabitun po walkach w Mali zmniejszyła się do mniej niż stu członków.

W nocy z 13 na 14 listopada 2013 roku, 200 km na zachód od Tessalit, francuskie wojsko zniszczyło samochód pick-up na pustyni, w wyniku czego zginęło trzech członków Al-Murabitun, w tym El-Hassen Ould Khalill, były rzecznik organizacji Sygnatariusze Krwi. W nocy z 4 na 5 marca 2014 roku, podczas bombardowania Ametettaï, zginęło 11 dżihadystów, w tym Omar Ould Hamaha.

Na przełomie 2013 i 2014 roku, Muchtar Bilmuchtar był aktywny w południowo-zachodniej Libii, gdzie próbował nawiązać kontakty z ekstremistami z Ansar asz-Szari’a.

Tożsamość dowódcy Al-Murabitun długo pozostawała nieznana, jednak w połowie kwietnia 2014 roku ujawniono, że był nim Egipcjanin Abu Bakr an-Nasri, który zginął z rąk armii francuskiej. Malijskie źródła wojskowe doniosły, że zmarł w nocy z 10 na 11 kwietnia 2014 roku podczas operacji przeciwko dżihadystom między Kidalem a Timbuktu, w której zginęło 7 osób. W maju władze francuskie potwierdziły, że Abubakr al-Nasri był liderem Al-Murabitun.

Po jego śmierci, przewodnictwo w organizacji objął Ahmed Al-Tilemsi, na co zgodził się Bilmuchtar. W grudniu 2014 roku Al-Tilemsi zginął. W nieobecności Bilmuchtara, samozwańczym liderem ogłosił się jeden z zastępców Al-Tilemsiego, Adnan Abu Walid al Sahrawi, którego Bilmuchtar nie uznał.

W maju 2015 roku al Sahrawi ogłosił sojusz swojej organizacji z Państwem Islamskim, jednak kilka dni później Bilmuchtar wydał oświadczenie, w którym zakwestionował to sojusz, oskarżając PI o „zabijanie niewinnych muzułmanów” i zadeklarował lojalność wobec Ajmana az-Zawahiri, lidera Al-Ka’idy, którego władza została osłabiona przez odłączenie się Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu.

14 lipca 2014 roku, Abou Aassim El-Mouhajir z Al-Murabitun przeprowadził zamach samobójczy na francuski patrol wojskowy w pobliżu Almoustarat, w wyniku którego zginął jeden francuski żołnierz, a sześciu zostało rannych, w tym dwóch ciężko.

20 listopada 2015 roku, frakcja Al-Murabitun związana z Al-Kaidą przyznała się do ataku na hotel Radisson w Bamako w Mali.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...