Al-Manszijja

Al-Manszijja

Al-Manszijja (arab. المنشية) to nieistniejąca już wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Akki w Mandacie Palestyny. Wieś została zniszczona i wyludniona w trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku sił żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana w dniu 14 maja 1948 roku.

Położenie

Al-Manszijja leżała w północnej części równiny przybrzeżnej Izraela, w odległości 2 km na północny wschód od miasta Akka. Według danych z 1945 roku wieś zajmowała obszar o powierzchni 1488,6 ha, a jej mieszkańcami było wtedy 1080 osób, w tym 270 Żydów.

Historia

Dokładna data założenia wioski Al-Manszijja nie jest znana, jednak najstarsze groby, odkryte w 1955 roku, datowane są na XIII wiek p.n.e. Mieszkańcy wierzono, że wieś powstała w czasach panowania krzyżowców lub mameluków. W kolejnych latach wieś musiała być opuszczona, ponieważ pierwsze zapiski o niej pojawiają się dopiero w spisie ludności z 1596 roku. Francuska mapa z 1799 roku przedstawia wieś jako „bezludną ruinę”. Victor Guérin w 1880 roku opisał Al-Manszijję jako „nowo założoną” wieś. Pod koniec XIX wieku była opisywana jako mała wieś na równinie, z domami zbudowanymi z kamieni i gliny otoczonymi gruntami ornymi, zamieszkiwana przez około 150 osób. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, Palestyna znalazła się pod brytyjskim panowaniem, co doprowadziło do utworzenia Mandatu Palestyny. W tym czasie żydowskie organizacje syjonistyczne zaczęły wykupywać okoliczne grunty od arabskich właścicieli, jednak relacje między mieszkańcami Al-Manszijji a żydowskimi rolnikami były wówczas pozytywne.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, przyjęta 29 listopada 1947 roku, przyznała te tereny państwu arabskiemu. W trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w regionie operowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. W związku z tym, 6 lutego 1948 roku siły organizacji Hagana zaatakowały wieś Al-Manszijja, jednak napastnicy zostali odparci przez lokalną arabską milicję. Kolejny atak miał miejsce podczas izraelskiej operacji „Ben-Ami”, w wyniku którego 14 maja 1948 roku wieś została zajęta. Jej mieszkańcy zostali wysiedleni, a 16 czerwca 1948 roku zniszczono ich domy. Jeszcze w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej, 28 maja 1948 roku, na terenach byłej arabskiej wioski powstał kibuc Szamerat, który później przeniósł się na północ.

Miejsce obecnie

Dziś na miejscu wioski Al-Manszijja znajduje się jedno z osiedli Akki, a pola uprawne zajmują kibuc Szamerat i moszaw Bustan ha-Galil. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości wioski w następujący sposób: „Stoi kilka domów, islamska szkoła dla sierot, meczet i świątynia Baha’i; reszty wsi nie ma. Sanktuarium to dostojny budynek z kopułą i łukowatym wejściem w przedniej ścianie, wyposażone w kamienne filary. Meczet, będący kamienną budowlą z kopułą i sklepieniem, został przekształcony w prywatny dom żydowskiej rodziny. Dawna islamska szkoła dla sierot jest zamieszkana. Zbudowany z kamiennych bloków kanał na wodę al-Basza nadal istnieje, jednak nie działa, to samo dotyczy wodociągu.”

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...