Al-Malkijja

Al-Malkijja

Al-Malkijja (arab. المالكية) to nieistniejąca już arabska wieś, która znajdowała się w Dystrykcie Safedu w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela, który miał miejsce 28 maja 1948 roku.

Położenie

Al-Malkijja była usytuowana na wzgórzach w północnej części Górnej Galilei, powyżej doliny Hula. Znajdowała się na wysokości 675 metrów n.p.m., w odległości 15,5 kilometra na północny wschód od miasta Safed. Zgodnie z danymi z 1945 roku, wieś miała powierzchnię 7 328 ha i zamieszkiwało ją 360 osób.

Historia

W 1596 roku al-Malkijja wchodziła w skład Imperium Osmańskiego, licząc wówczas 369 mieszkańców, którzy zajmowali się uprawą pszenicy i jęczmienia, a także hodowlą kóz oraz pszczelarstwem. Po I wojnie światowej wieś została początkowo przydzielona francuskiemu Mandatowi Syrii i Libanu, jednak w 1920 roku przekazano ją do brytyjskiego Mandatu Palestyny.

Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny nowo powstającemu państwu żydowskiemu. Wieś al-Malkijja znalazła się blisko granicy pomiędzy przyszłym państwem żydowskim a Libanem. Pod koniec wojny domowej w Mandacie Palestyny, wieś została zajęta przez siły żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana. Na początku I wojny izraelsko-arabskiej, rankiem 15 maja 1948 roku, libańska piechota, wspierana przez artylerię oraz kilka czołgów, zmusiła żydowskich obrońców do opuszczenia swoich pozycji obronnych w rejonie wioski i wycofania się do moszawu Ramot Naftali. Pomimo dużych strat, udało się zatrzymać libańskie natarcie. Następnie, w nocy z 15 na 16 maja, przeprowadzono dywersyjny rajd, w trakcie którego zniszczono most na rzece Litani, położony 10 km w głąb terytorium Libanu. Zniszczenie mostu powstrzymało ofensywne działania armii libańskiej na dwa tygodnie i zmusiło Libańczyków do skierowania większych sił do ochrony swoich tyłów. W dniu 28 maja 1948 roku izraelscy żołnierze zajęli wieś, a jej mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, które następnie zostały zniszczone.

Miejsce obecnie

W miejscu byłej wioski w 1949 roku utworzono kibuc Malkijja. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości po wiosce al-Malkijja słowami: „Obszar wioski jest ogrodzonym terenem wojskowym, rejon jest niedostępny”.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...