Al-Malha
Al-Malha (arab. المالحه, hebr. אַל-מָאלִחָה) to nieistniejąca już palestyńska wieś, która znajdowała się w Dystrykcie Jerozolimy w Mandacie Palestyny. Wieś została opuszczona i zniszczona w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela, 15 lipca 1948 roku.
Położenie
Al-Malha znajdowała się w północnej części wzgórz Judei, około 3 kilometry na zachód od Jerozolimy. Zgodnie z danymi z 1945 roku wieś posiadała ziemie o powierzchni 6828 ha, a jej populacja wynosiła wówczas 1940 osób.
Historia
W 1596 roku w Al-Malha mieszkało 286 osób, które płaciły podatki od upraw pszenicy, jęczmienia, oliwek, owoców oraz z hodowli kóz. W okresie brytyjskiego panowania Al-Malha była znaczącą wsią, w której znajdował się meczet Umar ibn al-Khattab oraz szkoła podstawowa dla chłopców.
W trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku mieszkańcy Al-Malhy oraz pobliskich arabskich wiosek, takich jak al-Kastal, Sur Bahir i Dajr Jasin, podpisali pakt o nieagresji z żydowską organizacją paramilitarną Hagana. Jednak po masakrze w Dajr Jasin, która miała miejsce 9 kwietnia 1948 roku, mieszkańcy Al-Malhy, al-Kastal i Sur Bahir zaczęli w panice uciekać. W maju 1948 roku do wsi wkroczyli egipscy żołnierze, wspierając arabskie milicje w południowej części Jerozolimy. 14 lipca 1948 roku wieś została zaatakowana przez żołnierzy żydowskiej organizacji paramilitarnej Irgun. Po kilku godzinach Arabowie przeprowadzili kontratak, aby umocnić swoje pozycje. Wkrótce potem siły Irgunu wsparli żołnierze Palmach, należący do Brygady „Ecjoni”. Po zaciętych walkach wieś zdobyto 15 lipca, a walki trwały jeszcze przez kolejny dzień. Mieszkańcy Al-Malhy uciekli do pobliskiego Betlejem. Po wojnie opuszczone domy zaczęli zajmować żydowscy imigranci z krajów Bliskiego Wschodu, głównie z Iraku. Wkrótce potem wieś została przyłączona jako jedno z osiedli do aglomeracji miejskiej Jerozolimy.
Miejsce obecnie
Obecnie tereny wioski Al-Malha są częścią osiedla Malha (מלחה). Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości wioski Al-Malha w następujący sposób:
Przypisy
Bibliografia
Benny Morris: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004. ISBN 978-0-521-00967-6. [dostęp 2011-09-10]. (ang.).