Al-Mahdijja
Al-Mahdijja (arab. المهدية, trl. Al-Mahdiyya, trb. Al-Mahdijja; fr. Mahdia) to miasto znajdujące się w północno-wschodniej części Tunezji, nad brzegiem Morza Śródziemnego, pełniące rolę stolicy administracyjnej wilai Al-Mahdijja. W roku 2014 liczba mieszkańców wynosiła około 52 tys.
Historia
Najstarszą część miasta, które rozciąga się na wąskim półwyspie wysuniętym w morze, stanowi rzymskie miasto Aphrodisium, później znane jako Africa. Na nowoczesnych mapach ten cypel określany jest jako Ras Ifrikijja (Cap Afrique). W rejestrze biskupstw tytularnych Kościoła znajduje się nieobsadzone biskupstwo Africa, które zostało konsekrowane prawdopodobnie przez papieża Eugeniusza III w 1148 roku. Spis ruchomego inwentarza tego kościoła (inventarium thesauri Africani) można znaleźć w archiwum Cappella Palatina w Palermo na Sycylii.
Muzułmańska Al-Mahdijja została założona w 921 roku przez kalifa Ubajd Allaha al-Mahdiego z dynastii Fatymidów i stała się stolicą Ifrikijji. Wybór tej lokalizacji na stolicę był podyktowany dostępem do morza oraz strategicznym położeniem cypla, który od czasów fenickich odgrywał istotną rolę militarną, nazywany „palcem wskazującym morze”.
W 1087 roku miasto zostało zaatakowane przez flotę z Genuy i Pizy; muzułmańskie statki w porcie zostały spalone, co przyczyniło się do przejęcia kontroli nad zachodnią częścią Morza Śródziemnego oraz ułatwiło zaopatrywanie rycerstwa podczas I wyprawy krzyżowej. Dynastia Zirydów rządziła Al-Mahdijją przez cały XI wiek, ale ich panowanie zakończył najazd Normanów, którzy zdobyli miasto w 1148 roku. Od 1160 roku Al-Mahdijja znalazła się pod władzą Almohadów.
W XII wieku, podczas rządów Almohadów, stolicę przeniesiono do Tunisu, który również był siedzibą ich następców, Hafsydów. Niektóre z budowli w Al-Mahdijji, takie jak Wielki Meczet czy kasba, pochodzą z XI i XII wieku i obecnie stanowią atrakcje turystyczne. Przez wieki miasto było celem licznych najazdów; w 1390 roku było bezskutecznie oblegane przez Francuzów. W 1550 roku zdobyli je Hiszpanie, którzy okupowali miasto przez trzy lata. Następnie cesarz Karol V zaoferował je Joannitom, którzy wówczas rządzili na Malcie. Zakon odmówił przyjęcia miasta, uznając, że byłoby to zbyt kosztowne. W tej sytuacji Karol nakazał wicekrólowi Sycylii, Juanowi de Vega, zburzenie Al-Mahdijji, mimo że miała ona duże znaczenie strategiczne. Prace rozbiórkowe nadzorował Hernando de Acuña. Wkrótce potem Al-Mahdijja została odbita przez Imperium Osmańskie, jednak straciła swoje handlowe i logistyczne znaczenie, a jej gospodarka opierała się na rybołówstwie i produkcji oliwy. Tureckie panowanie trwało aż do XIX wieku.
W czasie niemieckiej okupacji Tunezji podczas II wojny światowej, w Al-Mahdijji Khaled Abdul-Wahab ukrywał 24 Żydów.
Obecnie Al-Mahdijja to niewielka miejscowość turystyczna położona nad Morzem Śródziemnym, blisko Monastyru i Susy. Plaże w mieście są czyste, piaszczyste i szerokie.
Klimat
Ludzie związani z Al-Mahdijją
Miasta partnerskie
- Mazara del Vallo, Włochy
Galeria
Przypisy
Linki zewnętrzne
Mahdia. The Tunisian National Tourism Office. [dostęp 2015-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)]. (ang.).
LookLex / Tunezja. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-25)].