Al-Latrun
Al-Latrun (arab. اللطرون) – nieistniejąca palestyńska wieś, która znajdowała się w Dystrykcie Ramli w Mandacie Palestyny. Miejscowość została wyludniona i zniszczona w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej po ataku Sił Obronnych Izraela 9 czerwca 1948 roku.
Położenie
Al-Latrun była zlokalizowana w wschodniej części doliny Ajalon, na wzgórzu Latrun, na granicy Szefeli i gór Judei. Zgodnie z danymi z 1945 roku, wieś dysponowała ziemiami o powierzchni 8 376 ha, a jej populacja wynosiła 190 mieszkańców.
Historia
Wieś al-Latrun znajdowała się przy kluczowej drodze łączącej Jerozolimę z nadmorską równiną Szaron oraz portami nad Morzem Śródziemnym. Przebiegała tu również druga istotna droga, łącząca Strefę Gazy z Ramallah w Samarii.
Strategiczne znaczenie tego obszaru było znane już od czasów starożytnych. W 1187 roku krzyżowcy wznosili na wzgórzu Latrun zamek obronny Le Toron des Chevaliers, z którego przetrwała jedynie jedna wieża. Mimo heroicznych prób obrony przez krzyżowców, te tereny znalazły się pod panowaniem islamu. Pod koniec rządów osmańskich, w 1890 roku, francuscy mnisi trapiści zbudowali na wzgórzu klasztor. Mnisi utworzyli szkołę rolniczą na polach pobliskiej wsi al-Latrun, znanej z winnic. W trakcie I wojny światowej mnisi zostali zmuszeni przez Turków do opuszczenia klasztoru, który został zajęty przez wojsko. Do zniszczonych zabudowań klasztornych powrócili dopiero w 1927 roku. W 1931 roku odkupywali od mieszkańców wsi winnicę, w zamian budując dwadzieścia nowych domów. W okresie rządów brytyjskich al-Latrun była niewielką wsią.
W latach 1941-1942 Brytyjczycy zbudowali na wzgórzu fort Tegart, który stał się siedzibą brytyjskiej policji mandatowej. Fort ten zapewniał bezpieczeństwo komunikacji w dolinie Ajalon. Gdy 14 maja 1948 roku dobiegł końca brytyjski mandat w Mandacie Palestyny, brytyjska policja opuściła fort. Wieś stała się wówczas bazą Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, która atakowała żydowskie konwoje zmierzające do Jerozolimy. W trakcie I wojny izraelsko-arabskiej 18 maja rejon al-Latrun został zajęty przez siły jordańskiego Legionu Arabskiego. W kolejnych tygodniach obszar Latrun stał się celem izraelskich operacji wojskowych, które miały na celu odblokowanie komunikacji z Jerozolimą. W wyniku tych walk mieszkańcy wsi uciekli do pobliskiej wioski Imwas, a ich rodzinna wieś została całkowicie zniszczona.
Miejsce obecnie
Obecnie przez tereny, które kiedyś należały do wsi al-Latrun, przebiega autostrada nr 1 (Tel Awiw–Jerozolima). Grunty uprawne zostały przejęte przez nowo powstałą w 1978 roku wieś Newe Szalom.