Al-Kusajr (arab. القصير) to wieś usytuowana w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafazie An-Nabatijja, w Libanie.
Położenie
Wioska znajduje się na niewielkim płaskowyżu na wysokości 440 metrów n.p.m., na południe od doliny rzeki Litani. Na zachodzie otacza ją Dolina Hujajr, a na południu – Dolina Taforh. Al-Kusajr leży około 7 kilometrów na zachód od granicy z Izraelem.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wioski Aalmane, Deir Siriane, Aadchit, Kantara, Dżandourije oraz Froun.
Historia
Po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku, wioska weszła w skład francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie ustanowiono w 1923 roku. W 1941 roku powstał Liban, uznany dwa lata później. W 1946 roku ostatnie wojska francuskie opuściły ten obszar. W trakcie Wojny domowej w Mandacie Palestyny w okolicy al-Kusajr stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które prowadziły ataki na pozycje żydowskie w dawnym brytyjskim Mandacie Palestyny. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej, w październiku 1948 roku, Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując m.in. wioskę al-Kusajr, która pozostawała pod izraelską kontrolą aż do zakończenia wojny, stanowiąc kartę przetargową w negocjacjach dotyczących zawieszenia broni izraelsko-libańskiego.
Z powodu bliskości granicy izraelskiej, al-Kusajr doświadczała konsekwencji kolejnych wojen izraelsko-arabskich. W trakcie wojny libańskiej w 1982 roku wieś została zajęta przez Izraelczyków. Do 2000 roku al-Kusajr znajdowała się w izraelskiej „strefie bezpieczeństwa” utworzonej w południowym Libanie. Po 1985 roku stacjonowały tam siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się Izraelczyków w 2000 roku, obszar wioski został przejęty przez Hezbollah. Konflikt z Izraelem prowadzony przez tę organizację doprowadził do II wojny libańskiej w 2006 roku, w wyniku której wieś była bombardowana. Po wojnie teren al-Kusajr jest patrolowany przez siły UNIFIL, a międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę infrastruktury.
Gospodarka
Lokalna gospodarka opiera się głównie na rolnictwie.