Al-Kahf – Grota
Al-Kahf, znana w polskim tłumaczeniu jako Grota (arab. الكهف, al-kahf) to 18. sura Koranu. Wśród uczonych muzułmańskich jest powszechnie klasyfikowana jako sura mekkańska. Ta sura ma szczególne znaczenie w praktykach pobożności muzułmańskiej, ponieważ zgodnie z hadisami, jej recytacja oraz zapamiętywanie niektórych fragmentów ma zapewniać ochronę oraz przewodnictwo.
Pochodzenie nazwy sury
Nazwa sury pochodzi z wersetu 9:
W tłumaczeniu Józefa Bielawskiego:
„Czy ty sądzisz, że mieszkańcy groty i Ar-Rakim są czymś osobliwym wśród Naszych znaków?”
W tłumaczeniu Musy Çaxarxan Czachorowskiego:
„Czy sądzisz, że towarzysze Groty i Napisu byli czymś zdumiewającym spośród Naszych znaków?”
Nazwa Al-Kahf (podobnie jak w przypadku wielu innych nazw sur w Kuranie) nie odnosi się bezpośrednio do tematu całej sury. Jest to raczej słowo-klucz, które używane jest do odróżnienia tej sury od innych.
Okoliczności objawienia sury Al-Kahf
Historyk i egzegeta muzułmański Ismail ibn Umar ibn Kathir przytacza za Ibn Ishakiem szczegółowe okoliczności objawienia sury Al-Kahf. Kluczowe punkty przekazu według Ibn Kathira:
Mekkańczycy, którzy sprzeciwiali się Mahometowi, nie mieli wiedzy na temat historii i proroków opisanych we fragmentach Koranu recytowanych przez Mahometa.
Postanowili wysłać posłańca do Jatrib (dzisiejsza Medyna), oddalonego o ponad 300 kilometrów, aby zdobyć informacje na temat objawienia głoszonego przez Mahometa i argumenty przeciwko niemu. W mieście tym znajdowała się duża społeczność żydowska i rabini, od których Mekkańczycy planowali uzyskać potrzebne informacje.
Rabini doradzili Mekkańczykom: „Zapytajcie go o trzy rzeczy, które wam przekażemy. Jeżeli odpowie, to jest prorokiem, który został posłany – jeżeli nie odpowie, to, co mówi, nie jest prawdą. W takim przypadku postąpcie z nim według własnego uznania.”
- Pytanie 1: o losy pewnych młodzieńców z dawnych czasów, o niezwykle tajemniczej historii.
- Pytanie 2: o osobę, która wiele podróżowała i dotarła na wschód oraz na zachód.
- Pytanie 3: o Ruh.
Przeciwnicy Mahometa zadali mu te pytania. Odpowiedź przyszła po około 15 dniach, w formie objawienia sury Al-Kahf. Sura odpowiada na pytania zadane przez rabinów i porusza także inne tematy, w tym historię podróży Musy (Mojżesza) z Al-Chidrem.
Wątki i historie w surze Al-Kahf
Historia śpiących z jaskini
Opowieść o młodzieńcach, którzy byli monoteistami i którym groziło niebezpieczeństwo z powodu czczenia wielu bożków w ich mieście. Zgodnie z narracją Koranu, schowali się w jaskini ze swoim psem, a Allah sprawił, że zasnęli na ponad 300 lat. Po przebudzeniu odkryli, że praktyki politeistyczne już nie istnieją w ich okolicy. Historię tę interpretuje się jako opowieść o wczesnych chrześcijanach, prześladowanych przez jednego z cesarzy rzymskich, być może Decjusza. W tradycji wczesnochrześcijańskiej młodzieńcy po śmierci zostali uznani za świętych.
Istnieją różne miejsca, które są uważane za autentyczną jaskinię śpiących młodzieńców, w tym Jaskinia Siedmiu Śpiących w Turcji, w okolicach Efezu, oraz jaskinia oddalona o około 15 minut drogi samochodem od Ammanu w Jordanii.
Historia Zu-Karnaina
Opowieść o mądrym i potężnym władcy, który podróżował ze wschodu na zachód. W trakcie swoich podróży, między innymi, zbudował mur, który miał powstrzymać Goga i Magoga.
Historia Musy (Mojżesza) i Al-Chidra
Historia wspólnej podróży Musy i tajemniczego Al-Chidra, który, zgodnie z Koranem, został obdarzony przez Allaha szczególną mądrością.
Historia mężczyzny i dwóch ogrodów
Opowieść o mężczyźnie, który był niezwykle bogaty – posiadał dwa piękne ogrody. Był arogancki i pychał się swoim statusem materialnym, nie dostrzegając, że jego majątek jest darem od Allaha. Drugi, biedniejszy mężczyzna, ostrzegał go przed negatywnymi konsekwencjami takiej postawy. Na końcu historii ogrody zostają zniszczone, a bogaty mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojego błędu.
Szczególne właściwości sury Al-Kahf wg tradycji muzułmańskiej
Zgodnie z wieloma hadisami sahih (autentycznymi według kryteriów uczonych muzułmańskich), m.in. hadisem w Sahih Muslim 809a: „Ten, kto zapamięta 10 pierwszych wersetów (ajatów) sury Al-Kahf, będzie chroniony przed Dadżdżalem.
Zgodnie z innym hadisami sahih w al-Sunan al-Kubra 5856: „Ktokolwiek wyrecytuje surę Al-Kahf w piątek, będzie miał światło pomiędzy tym piątkiem a następnym.”
Przypisy
Źródła zewnętrzne
Przekład Koranu według Musy Çaxarxan Czachorowskiego (źródło: Muzułmański Związek Religijny w RP, Białystok 1439/2018)
Tłumaczenie znaczenia Świętego Koranu według Józefa Bielawskiego (źródło: PIW, Warszawa 1986)
Tłumaczenie znaczenia Świętego Koranu według Jana Murzy Tarak Buczackiego (źródło: nakładem Aleksandra Nowoleckiego, Warszawa 1858)
Tekst Koranu z transliteracją, tłumaczeniami w wielu językach (w tym Józefa Bielawskiego) oraz recytacjami
Muzułmańska strona poświęcona egzegezie Koranu