Al-Kafrajn
Al-Kafrajn (arab. الكفرين) to nieistniejąca obecnie wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Hajfy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona oraz zniszczona w trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku żydowskiej Hagany, który miał miejsce 12 kwietnia 1948 roku.
Położenie
Al-Kafrajn znajdowała się w południowej części wzgórz Wyżyny Manassesa. Wieś leżała na wysokości 250 metrów n.p.m., w odległości 29 kilometrów na południowy wschód od Hajfy. Z danych z 1945 roku wynika, że wieś dysponowała ziemią o łącznej powierzchni 1088,2 ha, a jej populacja wynosiła wówczas 920 osób.
Historia
Nie jest znana dokładna data powstania wioski. W okresie wypraw krzyżowych wieś ta była znana jako Caforana. Podczas panowania osmańskiego, w 1888 roku, w Al-Kafrajn zbudowano szkołę podstawową dla chłopców. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, cała Palestyna znalazła się pod brytyjskim zarządem, co doprowadziło do utworzenia Mandatu Palestyny. W tym czasie Al-Kafrajn była już dużą wsią, posiadającą własny meczet.
Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 zakładała podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie, przyznając obszar wioski Al-Kafrajn państwu żydowskiemu. Żydzi zaakceptowali ten plan, natomiast Arabowie, dzień później, doprowadzili do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Od początku konfliktu wieś była wykorzystywana przez arabskie milicje, które paraliżowały żydowską komunikację w regionie. Dnia 4 kwietnia 1948 roku, siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej zaatakowały pobliski kibuc Miszmar ha-Emek, co zapoczątkowało dziesięciodniową bitwę o Miszmar ha-Emek. Po odparciu ataku, Żydzi przeszli do kontrataku i 12 kwietnia zajęli Al-Kafrajn. W wyniku tego wydarzenia wszyscy mieszkańcy wioski zostali wysiedleni, a 19 kwietnia domy zostały zburzone.
Miejsce obecnie
Obszar, na którym znajdowała się wieś Al-Kafrajn, pozostaje opuszczony, a jej pola zostały zajęte przez tereny wojskowego poligonu. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości wioski Al-Kafrajn w następujący sposób: „Miejsce i jego okolica są podzielone pomiędzy wojskowy obóz szkoleniowy i pastwiska krów”.
Przypisy
Bibliografia
Walid Khalidi: All That Remains: The Palestinian Villages Occupied and Depopulated by Israel in 1948. Washington D.C.: Institute for Palestine Studies, 1992. ISBN 0-88728-224-5.