Al-Kaba

Al-Kaba (arab. الكعبة, trl. Al-Kaʿbah) to świątynia oraz sanktuarium znajdujące się w Mekce, które jest najważniejszym miejscem kultu w islamie.

Historia

Zgodnie z muzułmańską tradycją, pierwszą Kabę zbudował Adam, jednak została ona zniszczona w czasie potopu. Odbudowy zajął się Ibrahim (bibl. Abraham) oraz jego najstarszy syn Ismail (bibl. Izmael).

Według Klaudiusza Ptolemeusza, już w II wieku p.n.e. wokół Al-Kaby istniało małe sanktuarium, w którym odbywały się praktyki religijne. Przed pojawieniem się islamu, miejsce to było poświęcone około 360 bogom plemiennym w politeistycznej religii staroarabskiej.

Po wprowadzeniu islamu, Kaba stała się miejscem kultu Allaha. Na polecenie Mahometa zniszczono wszystkie symbole wielobóstwa, pozostawiając jednak Czarny Kamień (Hadżar), który według tradycji został umieszczony w Kabie przez archanioła Gabriela.

Wokół Kaby zbudowano meczet Masdżid al-Haram, który był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Średniowieczne relacje wskazują na liczne cuda, które miały tam miejsce. Na przykład, nieznany sufijski pokutnik miał otrzymać z nieba kartkę z odpuszczeniem wszystkich grzechów.

W IX wieku kalif Al-Mutawakkil zbudował drogę do obiegania Al-Kaby.

W 931 roku Abu Tahir Sulajman al-Dżannabi, przywódca ruchu karmatów, najechał Mekkę. Jego wojska splądrowały Kabę, a Czarny Kamień został na pewien czas wywieziony z miasta. Był to największy z wielu rajdów przeprowadzonych przez karmatów na terenie Hidżazu.

Charakterystyka

Al-Kaba jest głównym celem rytualnej pielgrzymki zwanej hadżdż. Każdy muzułmanin powinien odwiedzić to sanktuarium przynajmniej raz w życiu, ponieważ pielgrzymka do tej świątyni jest jednym z pięciu filarów islamu. Al-Kaba znajduje się na terenie Świętego Meczetu.

Świątynia Al-Kaba ma wysokość 15 metrów, długość 12 metrów i szerokość 10 metrów, a jej plan jest czworoboczny z narożnikami zwróconymi w cztery strony świata. Wschodni narożnik świątyni zawiera wmurowany na wysokości 1,5 metra święty kamień Hadżar. Kaba jest pokryta haftowaną złotą osłoną z jedwabiu, zwaną kiswa, na której widnieją wersety z Kornu. Na jednej ze ścian, na wysokości około 2 metrów, znajdują się drzwi, które prowadzą do pustej komnaty z kolumnami. Ściany tej komnaty zdobione są licznymi napisami, a wnętrze oświetlają złote i srebrne lampy.

W pobliżu sanktuarium wypływa święte źródło, znane jako Zamzam.

Zobacz też

  • Medyna
  • Kopuła na Skale
  • Hadżar

Przypisy

Linki zewnętrzne

Kabah. [dostęp 2008-09-24]. (ang.).

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...