Al-Hakam II

Al-Hakam II

Al-Hakam II – kalif Kordoby w latach 961-976.

Życiorys

Znany jako wielki miłośnik sztuki i literatury, Al-Hakam II założył w Kordobie bibliotekę, w której według niektórych badaczy zgromadził nawet ponad 400 000 manuskryptów. Katalogi tej biblioteki podobno obejmowały 44 woluminy, zawierające informacje o około 600 tys. dzieł (dane te pochodzą od historyka Edwarda Gibbona). W czasie jego panowania nastąpił rozwój szkolnictwa, a także rozkwit nauki i sztuki, mimo że administracja centralna była zbiurokratyzowana i skorumpowana.

Al-Hakam II był znany ze swej religijności, ale także z wielkiej tolerancji wobec innych wyznań. W 966 roku kalif zakazał spożywania alkoholu, który produkowano na terenie muzułmańskiej Hiszpanii przez niemal pięć wieków, nakazując również zniszczenie winnic. Mieszkańcy Jerez przekonali kalifa, że winnice są używane nie tylko do produkcji alkoholu, ale także dostarczają rodzynek dla żołnierzy, co spowodowało, że oszczędził je.

Był także znany z zamiłowania do nauki i książek. Sprowadzał do swojego królestwa największych naukowców tamtych czasów, nie zważając na ich płeć czy wyznanie. Jedną z prominentnych postaci na jego dworze była Lubna, znana również jako Labana z Kordoby, opisywana przez ludzi jako „inteligentna pisarka, poetka, mająca wiedzę arytmetyczną, wszechstronna w wielu dziedzinach, nikt w pałacu nie był tak zdolny jak ona”. Jej wszechstronna wiedza została doceniona przez kalifa, który mianował ją jednym ze swoich sekretarzy.

Dla Al-Hakama pracowali również dwaj znani przedstawiciele innego wyznania, którzy wcześniej służyli jego ojcu Abd ar-Rahmanowi III. Byli to biskup Elviry „Rabi ibn Zayd al-Usquf”, znany pod łacińskim imieniem Recemundus (Recemund z Elviry), oraz żydowski „nasi” Chasdaj ibn Szaprut.

Biskup Recemund był autorem „Kitab tafsil al-azman wa-masalih al-abdan”, pracy zleconej przez Al-Hakama w 961 roku, która obejmowała chrześcijański kalendarz liturgiczny podzielony na miesiące i dni, zawierająca almanach kościelnych postów oraz informacje dotyczące sezonowości rolnictwa i doradztwa żywieniowego. Recemund był również emisariuszem i ambasadorem Al-Hakama w czasie jego ojca, reprezentując go na dworze Ottona I, a także w Konstantynopolu i Jerozolimie.

Ibn Shaprutowi Al-Hakam zlecił tłumaczenie botanicznych tekstów greckich we współpracy z innym mnichem.

Bibliografia

Raymond Carr (red.): Spain: A History. Oxford University Press, 2000. ISBN 0-19-280236-4. Brak numerów stron w książce

Manuel Tuñón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, 1997. ISBN 83-7052-226-2. Brak numerów stron w książce

M. Sebők i B. Nagy. (red.): The man of many devices, who wandered full many ways … : Festschrift in honor of János M. Bak. Budapest: CEU Press, 1999. Brak numerów stron w książce

Linki zewnętrzne

Labana z Kordoby (ang.)

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...