Al-Ghubaja al-Fauka

Al-Ghubaja al-Fauka

Al-Ghubaja al-Fauka (arab. الغبية الفوقا) to nieistniejąca obecnie wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Hajfy w Mandacie Palestyny. Miejscowość ta została wyludniona i zniszczona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku sił żydowskiej Hagany, który miał miejsce 8 kwietnia 1948 roku.

Położenie

Al-Ghubaja al-Fauka leżała na wschodnich zboczach wzgórz Wyżyny Manassesa, w pobliżu Doliny Jezreel. Wieś znajdowała się na wysokości 200 metrów n.p.m., w odległości 28 kilometrów na południowy wschód od Hajfy. Zgodnie z danymi z 1945 roku, do wsi należały tereny o powierzchni 1213,9 ha, a jej populacja wynosiła 1130 mieszkańców.

Historia

Data założenia wioski nie jest znana. W okresie osmańskim, w 1888 roku, w Al-Ghubaja al-Fauka zbudowano szkołę podstawową dla chłopców. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, cała Palestyna znalazła się pod panowaniem Brytyjczyków, którzy ustanowili Mandat Palestyny. W czasie tego mandatu Al-Ghubaja al-Fauka była dużą wsią, której mieszkańcy utrzymywali się z upraw zbóż. Miejscowość ta dysponowała również własnym meczetem. W latach 20. XX wieku, żydowskie organizacje syjonistyczne zaczęły wykupywać okoliczne ziemie, co doprowadziło do powstania w 1926 roku sąsiedniego kibucu Miszmar ha-Emek. Od początku istnienia kibucu, relacje z arabskimi sąsiadami były napięte, a w kolejnych latach miały miejsce poważne arabskie ataki na kibuc.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, przyjęta 29 listopada 1947 roku, przewidywała podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Zgodnie z planem, obszar Al-Ghubaja al-Fauka miał przypaść państwu żydowskiemu. Żydzi zaakceptowali ten plan, natomiast Arabowie wkrótce po tym wywołali wojnę domową w Mandacie Palestyny. Od początku konfliktu wieś była wykorzystywana przez arabskie milicje, które zakłócały żydowską komunikację w regionie. 4 kwietnia 1948 roku, siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej zaatakowały sąsiedni kibuc Miszmar ha-Emek, co zapoczątkowało dziesięciodniową bitwę o ten kibuc. Po odparciu ataku, żydowskie siły przeszły do kontrataku i 8 kwietnia zdobyły Al-Ghubaja al-Fauka, wysiedlając wszystkich mieszkańców i niszcząc ich domy.

Miejsce obecnie

Obszar dawnej wioski Al-Ghubaja al-Fauka pozostaje opuszczony, chociaż jej pola uprawne zostały przejęte przez sąsiedni kibuc Miszmar ha-Emek. W 1951 roku utworzono moszaw Midrach Oz. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości wioski następująco: „Wśród roślinności widoczne są gruzy domów. Można również dostrzec wielki stos kamieni w miejscu, w którym stał meczet. Cmentarz jest porośnięty chwastami i kolczastymi roślinami”.

Przypisy

Bibliografia

Walid Chalidi: All That Remains: The Palestinian Villages Occupied and Depopulated by Israel in 1948. Washington D.C.: Institute for Palestine Studies, 1992. ISBN 0-88728-224-5.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...