Al-Bahja (w języku polskim oznaczające Miejsce Rozkoszy) to letnia rezydencja Bahá’u’lláha, założyciela Wiary Baha’i. Obiekt ten znajduje się na przedmieściach Akki w północnym Izraelu. W pobliżu rezydencji ulokowane jest Sanktuarium Bahá’u’lláha, w którym zmarł on w 1892 roku.
Historia
Początkowo w tym miejscu znajdowała się letnia posiadłość córki władcy Akki, Sulejmana Paszy – Fatimy. To właśnie Sulejman Pasza stworzył tu piękny ogród, który został znacznie rozbudowany przez Abdullaha Paszę w 1831 roku. Już wtedy rezydencja cieszyła się sławą dzięki swojemu malowniczemu ogrodowi oraz stawowi zasilanemu wodą z akweduktu. Po 1831 roku majątek przeszedł w ręce chrześcijańskiej rodziny Jamals. W 1870 roku posiadłość nabył zamożny kupiec z Akki, `Udi Khammar, który znacznie powiększył rezydencję. Po jego śmierci został pochowany w południowo-wschodnim rogu, tuż obok domu. W 1879 roku epidemia zmusiła mieszkańców do ucieczki, przez co rezydencja pozostała opuszczona.
W tym samym czasie w cytadeli w Akce był przetrzymywany przez Turków osmańskich prorok i założyciel Wiary Baha’i – Bahá’u’lláh. Jego pobyt w tutejszym więzieniu trwał od 1868 do 1877 roku. Mieszkańcom Akki przedstawiono nowego więźnia jako wroga Imperium Osmańskiego, Allaha i Islamu, a wszelkie kontakty z nim były surowo zabronione. W tym czasie członkowie jego rodziny oraz wielu zwolenników osiedliło się w Akce, kupując lub wynajmując domy. Najstarszy syn Bahá’u’lláha, ’Abdu’l-Bahá, nabył rezydencję al-Bahja, która stała się domem rodziny Bahá’u’lláha. Po zwolnieniu Bahá’u’lláha w 1877 roku z więzienia przez władze osmańskie, został on zmuszony do aresztu domowego w Domu `Abbúd w Akce. Latem korzystał z wynajmowanego domu w pobliskiej wiosce Mazra’a. Po zakończeniu rozbudowy rezydencji al-Bahja w 1879 roku, Bahá’u’lláh osiedlił się tam na stałe, aż do swojej śmierci w 1892 roku. Jego ciało zostało pochowane w Sanktuarium Bahá’u’lláha. W kolejnych latach obszar rezydencji został upiększony, dążąc do przekształcenia ogrodu w rajski. Zbudowano także Centrum Pielgrzymów oraz inne obiekty administracyjne. To miejsce jest jednym z najświętszych dla bahaitów.
W pobliskiej Hajfie wzniesiono szereg bahaickich świątyń. Cały kompleks, obejmujący bahaickie świątynie w Hajfie, Akce oraz Zachodniej Galilei, został w 2008 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Architektura
Letnia rezydencja Bahá’u’lláha znajduje się w sercu ogrodu al-Bahja. Ogród ma kształt koła, a z jego centrum wychodzą aleje obsadzone drzewami. Po zachodniej stronie głównego budynku zlokalizowane jest Sanktuarium Bahá’u’lláha. W kierunku północnym prowadzi długa aleja do Centrum Pielgrzymów, bramy wejściowej oraz parkingu dla gości.
Zobacz też
Świątynie Bahá’i w Hajfie i zachodniej Galilei
Przypisy
Linki zewnętrzne
The Bahá’í Gardens. [w:] Bahá’í International Community [on-line]. [dostęp 2013-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-29)]. (ang.).