Al-Aszrafija
Al-Aszrafija (arab. الأشرفية) to nieistniejąca już wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Beisan w Mandacie Palestyny. Została zniszczona i wyludniona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, na skutek ataku oddziału żydowskiej Hagany w dniu 12 maja 1948 roku.
Położenie
Al-Aszrafija leżała w południowo-zachodniej części Doliny Bet Sze’an. Wieś była zlokalizowana w depresji rzeki Jordan na głębokości -125 metrów p.p.m., w odległości 4 kilometrów na południowy zachód od Beisan. Z danych z 1945 roku wynika, że wieś zajmowała obszar o powierzchni 671,1 ha i liczyła wówczas 230 mieszkańców.
Historia
W czasie brytyjskiego mandatu al-Aszrafija była małą wsią, której mieszkańcy żyli głównie z uprawy zbóż.
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181, przyjęta 29 listopada 1947 roku, przyznała te tereny państwu żydowskiemu. W trakcie wojny domowej w Mandacie Palestyny, 12 maja 1948 roku, wieś została zajęta przez żydowskich żołnierzy Hagany (Brygada Golani). Mieszkańcy zostali wysiedleni (uciekli do Transjordanii), a wszystkie budynki zostały zburzone.
Miejsce obecnie
Obszar, na którym znajdowała się wieś al-Aszrafija, pozostał opuszczony, jednak jej pola uprawne zostały przejęte przez pobliskie kibuce Reszafim i Szeluchot. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości wioski al-Aszrafija w następujący sposób: „Miejsce wioski i teren wokół niej są uprawiane przez mieszkańców Reszafim. Zbudowano tutaj także stawy hodowlane ryb”.