Al Amal

Al Amal – Emiracka Sonda Kosmiczna

Al Amal (w języku arabskim: ‏الأمل‎, co oznacza „Nadzieja”) to sonda kosmiczna zbudowana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, która ma na celu badanie Marsa jako sztucznego satelity tej planety. Jest to pierwsza międzyplanetarna misja tego kraju.

Budowa sondy

Sonda Al Amal jest pierwszym urządzeniem, które Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały w kierunku Marsa. Jej misja ma na celu wspieranie rozwoju nauki oraz sektora kosmicznego w Emiratach i innych krajach arabskich, a także inspirowanie młodych ludzi.

Projekt sonda został stworzony przez Centrum Kosmiczne im. Muhammada ibn Raszida w Dubaju, we współpracy z amerykańskimi uczelniami, takimi jak Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley oraz Uniwersytet Stanu Arizona.

Urządzenie waży 550 kg, a z paliwem osiąga masę 1350 kg. Ma formę prostopadłościanu o wymiarach 2,9×2,4×2,4 m, z panelami słonecznymi o rozpiętości 7,9 m, które generują moc 600 W na orbicie Marsa. Sonda jest wyposażona w antenę wysokiego zysku o średnicy 1,85 m, służącą do komunikacji z Ziemią w paśmie X. Napędzają ją sześć silników na hydrazynę, a także osiem silników systemu sterowania reakcyjnego oraz zestaw kół reakcyjnych.

Statek kosmiczny posiada trzy instrumenty naukowe: multispektralną kamerę EXI (Emirates Exploration Imager), która działa w świetle widzialnym i ultrafiolecie, spektrometr dalekiego ultrafioletu EMUS oraz spektrometr skaningowy EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer), działający w podczerwieni.

Cele misji

Głównym celem sondy Al Amal jest badanie atmosfery Marsa oraz stworzenie jej kompleksowego obrazu poprzez obserwacje zarówno dziennych, jak i sezonowych zmian. Do szczegółowych celów należy: zrozumienie dynamiki klimatu i pogody w skali globalnej poprzez analizę dolnej atmosfery, zbadanie powiązań między dolną a górną atmosferą oraz zrozumienie, jak pogoda wpływa na utratę wodoru i tlenu z atmosfery, a także badanie zmienności tych gazów w górnych warstwach atmosfery. Program naukowy prowadzi Sara al-Amiri, minister ds. zaawansowanych technologii i przewodnicząca Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przebieg misji

Sonda została wystrzelona z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima na południu Japonii 19 lipca 2020 o godzinie 23:58 CEST, przy użyciu rakiety Mitsubishi H-IIA. W tym samym czasie w lipcu 2020 roku, w kierunku Marsa wystartowały również chińska misja Tianwen-1 i amerykańska Mars 2020.

9 lutego 2021 sonda dotarła do Czerwonej Planety. O godzinie 16:43 czasu polskiego uruchomiła 6 silników, które pracowały przez 27 minut, zużywając około 400 kg hydrazyny. Dzięki temu sonda spowolniła i weszła na eliptyczną orbitę wokół Marsa.

Galeria

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...