Al-Ajzarijja

Al-Ajzarijja

Al-Ajzarijja (arab. العيزرية) to miejscowość znajdująca się w Palestynie, na Zachodnim Brzegu. Według szacunków z 2009 roku, populacja miasta wynosiła 24 950 mieszkańców.

W czasach biblijnych wieś ta była znana jako Betania, a ze względu na obecność domu, a później grobu św. Łazarza, nazywana była także Lazarium. W Betanii mieszkały również Marta i Maria, które gościły Jezusa. Z tych powiązań biblijnych, miejsce to od najwcześniejszych lat chrześcijaństwa przyciągało licznych pielgrzymów.

Czasy biblijne

Zgodnie z relacjami zawartymi w Ewangelii, Betania (Al-Ajzarijja) znajdowała się na południowo-wschodnim zboczu Góry Oliwnej, w niedalekiej odległości od Jerozolimy (około 2,7 km).

Historia

W okresie Królestwa Jerozolimskiego w Betanii istniały dwa kościoły: jeden dedykowany św. Łazarzowi, zbudowany nad jego grobem, oraz drugi, w miejscu, w którym znajdował się dom jego sióstr, Marty i Marii.

Na początku XII wieku, kościół i klasztor św. Łazarza zostały przekazane kanonikom Grobu Świętego, którzy jednak w 1138 roku oddali je królowej Melisendzie. Królowa odnowiła i rozbudowała te budowle, osadzając w nich benedyktynki oraz wznosząc warowną wieżę w celu ochrony klasztoru przed potencjalnymi atakami.

Po zajęciu Jerozolimy przez muzułmanów, kościoły Lazarium szybko zostały porzucone. Pod koniec XVI wieku ruiny kościoła św. Łazarza przekształcono w meczet, co uniemożliwiło chrześcijanom dostęp do krypta Łazarza. W roku 1613 ojciec Angelo z Messyny, Kustosz Ziemi Świętej, nabył od muzułmanów prawo do wykucia schodów w skale, umożliwiających zejście do grobu Łazarza oraz odprawianie tam mszy świętej.

W 1889 roku teren, na którym znajdował się drugi kościół, został zakupiony przez Kustodię Ziemi Świętej, będącą jedną z prowincji zakonu franciszkanów.

W latach 1952–1953, według projektu Antonio Barluzziego, zbudowano Kościół św. Łazarza, który ma upamiętniać grób Łazarza oraz gościnny dom Marty, Marii i Łazarza. Świątynia nie ma okien, a jej wnętrze oświetlane jest światłem wpadającym przez otwór w kopule. W kościele można zobaczyć liczne mozaiki związane z tematem zmartwychwstania. W budowli wkomponowano pozostałości wcześniejszych kościołów. Zachowana została także krypta Grobu Łazarza (z 1613 roku) oraz fragmenty klasztoru Benedyktynek z XII wieku. Sanktuarium jest zarządzane przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej, którzy prowadzą w Betanii niewielki klasztor.

Zobacz też

  • Grób Łazarza
  • Lazaret

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...