Akwitania

Akwitania

Akwitania (fr. Aquitaine) to kraina historyczna oraz dawny region administracyjny we Francji, usytuowany na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Region ten graniczył z Hiszpanią oraz z takimi regionami, jak: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pireneje.

W latach 1982–2015 Akwitania była regionem administracyjnym, jednak od początku 2016 roku weszła w skład nowego regionu, jakim jest Nowa Akwitania.

Region ten składał się z pięciu departamentów: Dordogne, Żyronda, Landy, Lot i Garonna oraz Pireneje Atlantyckie.

Najważniejszym miastem, obok siedziby Rady Regionalnej – Bordeaux (217,0 tys. mieszkańców), były: Pau (79,4), Mérignac (62,5), Pessac (56,6), Bajonna (40,4), Talence (37,5), Anglet (35,5), Mont-de-Marsan (30,7), Agen (30,6), Biarritz (30,3) oraz Périgueux (30,0).

W południowej części regionu mieszka mniejszość baskijska.

Historia

Nazwa Akwitania pochodzi z języków celtyckich i została włączona do łaciny jako Aquitania. Jednym z pierwszych autorów, który wspominał o tej krainie, był Cezar, który wymienia ją w swoim dziele Commentarii de bello Gallico jako jedną z trzech głównych części Galii.

W czasach Imperium Rzymskiego Akwitania wchodziła w skład prowincji Gallia. W IV wieku była podzielona na trzy prowincje: Aquitanica prima, Aquitanica secunda oraz Novempopulanam, która początkowo obejmowała dziewięć miast. Styl życia mieszkańców Akwitanii był krytykowany przez Salwiana. Od roku 413 Akwitania była pod rządami Wizygotów.

W średniowieczu Akwitania była księstwem, które pod wpływem zmian władców rozszerzało swoje terytorium o ziemie Poitiers, Owernii, Tuluzy oraz Gaskonii. W 507 roku, po bitwie pod Vouillé, przeszła pod panowanie Franków. W 732 roku, w wyniku Bitwy nad Garonną, na krótko znalazła się pod kontrolą arabską. Od 781 roku była w unii personalnej z Państwem frankijskim, pod zwierzchnictwem Karolingów. W XII-XIV wieku znajdowała się pod zwierzchnictwem angielskim, a następnie stała się częścią Francji aż do czasów współczesnych.

Gospodarka

Akwitania należy do jednych z głównych ośrodków w kraju w zakresie uprawy winorośli i tytoniu. Ponadto uprawia się tutaj pszenicę i kukurydzę, a także hoduje bydło i drób.

W regionie wydobywa się gaz ziemny w Lacq. Znajduje się tutaj przemysł petrochemiczny, lotniczy (w Bordeaux i Anglet), drzewny (Landy) oraz winiarski. W pobliżu miasta Blaye, w gminie Braud-et-Saint-Louis, przy brzegu Żyrondy, znajduje się elektrownia jądrowa Blayais, oddalona o około 45 km od Bordeaux.

Również turystyka odgrywa istotną rolę w gospodarce regionu.

W Akwitanii znajdują się dwa parki regionalne: Regionalny Park Przyrody Landów Gaskonii oraz Park Regionalny Périgord-Limousin, a także park narodowy – Park Narodowy Pirenejów. Najważniejsze rzeki tego obszaru to Garonna, Dordogne oraz Adour.

Zobacz też

  • władcy Akwitanii
  • plemiona celtyckie

Przypisy

Linki zewnętrzne

Turystyka w Akwitanii. crt.aquitaine.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-10-25)].

chateau de Roquetaillade

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...