Akwila i Pryska

Akwila i Pryska

Akwila, znany także jako Apostoł Akiła i Pryska (Pryscylla), to judeochrześcijańska para małżeńska, która została opisana w Nowym Testamencie. Żyli w I wieku i są uznawani za świętych zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Według tradycji, oboje ponieśli męczeńską śmierć za wiarę chrześcijańską.

Wzmianka w Liście do Rzymian

W Liście do Rzymian możemy znaleźć następujący fragment:

Pozdrówcie moich współpracowników w Chrystusie Jezusie, Pryskę i Akwilę, którzy z narażeniem życia stali za mną, a którym wdzięczność winien jestem nie tylko ja, ale także wszystkie Kościoły nawróconych pogan.

Życie i działalność małżonków

Podobnie jak apostoł Paweł z Tarsu, który był ich bliskim towarzyszem, Akwila i Pryska prowadzili warsztat zajmujący się wyrobem namiotów. Akwila był Żydem z Pontu, który w Rzymie przeszedł na chrześcijaństwo, ale w 49 roku został wydalony z miasta przez cesarza Klaudiusza wraz z żoną. Osiedlili się w Koryncie, gdzie przyjął ich św. Paweł, a następnie udali się z nim do Efezu, gdzie nauczali Apollosa, a potem wrócili do Rzymu.

W Dziejach Apostolskich oraz Listach Pawła można przeczytać, że małżonkowie udzielali gościny Kościołowi domowemu i pełnili rolę katechetów. Ważne jest, że są opisywani razem, bez różnicowania ze względu na płeć. Pryska wspierała męża w pracy, a Akwila pomagał jej w działaniach na rzecz Kościoła. W tradycji prawosławnej Akwila jest zaliczany do grona Siedemdziesięciu dwóch wysłańców Jezusa Chrystusa.

Śmierć i relikwie

Według tradycji, Akwila został biskupem Heraklei i razem z Pryska ponieśli śmierć męczeńską z rąk pogan. W późniejszych latach znaczna część ich relikwii trafiła do Rzymu.

Św. Pryska (Pryscylla) jest utożsamiana z św. Pryska, męczennicą rzymską z III wieku, która jest wspominana w Kościele katolickim 18 stycznia.

Ikonografia i wizerunek

W ikonografii wschodniej Akwila jest często przedstawiany w czerwonych szatach biskupich z Ewangelią w dłoniach. Ma siwą, średniej długości brodę oraz sandały na nogach. Czasami towarzyszy mu Pryska, również trzymająca Ewangelię i patrząca na męża.

Kościoły pod wezwaniem św. Pryski

  • Kościół św. Pryski w Rzymie, gdzie znajdują się jej szczątki,
  • Kościół św. Pryski w Taxco w Meksyku.

W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne małżonków obchodzone jest 8 lipca, natomiast w Kościele prawosławnym Akwila jest wspominany dwukrotnie: 14/27 lipca, co odpowiada 27 lipca według kalendarza gregoriańskiego oraz 4/17 stycznia (Sobór Siedemdziesięciu Apostołów).

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

A. Ohler, Postacie kobiet w Biblii, s. 215

Źródła internetowe:

Słownik Postaci Biblijnych. [dostęp 2015-12-26].

Santi Aquila e Priscilla Sposi e martiri, discepoli di San Paolo – Santi Beati (autor: Teofilo Garcia de Orbiso) (wł.)

Linki zewnętrzne

Pryscylla i Akwila na wiara.pl [opublikowano: 2007-03-02] (autor: Jacek Siepsiak SJ)

Akwila i Pryska (Pryscylla) na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...