Akwesasne Notes

„Akwesasne Notes” to czasopismo wydawane przez północnoamerykańskich Indian z plemienia Mohawków w latach 1969–1992, które powstało w rezerwacie St. Regis (Akwesasne), położonym po obu stronach granicy amerykańsko-kanadyjskiej w stanie Nowy Jork.

Historia

Czasopismo „Akwesasne Notes” (ISSN: 5 M105650) ukazywało się nieregularnie, zazwyczaj jako kwartalnik. Było jednym z pierwszych anglojęzycznych panindiańskich pism, które współczesni Indianie z Ameryki Północnej wydawali dla ludów tubylczych oraz ich naturalnych mieszkańców, co podkreślano w podtytule. Pomimo ograniczonych zasobów finansowych i organizacyjnych, czasopismo, w dużej mierze tworzone przez wolontariuszy przybywających do Akwesasne, stało się w latach 70. XX wieku najbardziej rozpoznawalnym głosem młodego i często radykalnego pokolenia tubylczych Amerykanów. W okresie największej popularności, na przełomie lat 70. i 80., było formalnie wydawane przez Radę Wodzów Narodu Mohawków, osiągając nakład do 100 tysięcy egzemplarzy. Było znane nie tylko w Ameryce Północnej, ale także w innych częściach świata, w tym w Polsce, gdzie czytali je i tłumaczyli uczestnicy PRPI. Czasopismo prenumerowali nie tylko Indianie angażujący się w walkę o swoje prawa i ochronę kultur, ale również różnorodne organizacje i instytucje kulturalne, edukacyjne i społeczno-polityczne, zarówno indiańskie, jak i nieindiańskie, a także grupy wsparcia dla Indian oraz ich sympatycy z wielu krajów. Redakcja, z zaangażowaniem społecznym, często wysyłała czasopismo bezpłatnie do mniej zamożnych czytelników oraz indiańskich więźniów.

Linia programowa „Akwesasne Notes” łączyła tradycyjną mądrość i wiedzę tubylczych ludów obu Ameryk z współczesnymi poglądami filozofów i działaczy indiańskich, takimi jak Vine Deloria Jr., John Mohawk czy Winona LaDuke. Zawierała także elementy myśli ekologicznej, w tym głębokiej ekologii, oraz lewicowe i antykapitalistyczne poglądy, promując egalitaryzm i walkę z rasizmem. Uznawano, że istnienie, różnorodność oraz obrona praw tubylczych kultur to wartości, które należy aktywnie wspierać i propagować.

Czasopismo przełamywało często blokady informacyjne oraz powierzchowne podejście europeocentrycznych i proamerykańskich mediów, obszernie relacjonując wydarzenia związane z bieżącą walką Indian obu Ameryk oraz innych ludów tubylczych z dyskryminacją rasową, etniczną, kulturową i religijną, a także prześladowaniami mniejszości, w tym kobiet i dzieci, łamaniem historycznych traktatów oraz praw człowieka. Opisywało m.in. indiańską okupację Alcatraz i Wounded Knee, protesty Indian Kri nad Zatoką Jamesa w Kanadzie, cierpienia indiańskich rolników podczas wojen domowych w Gwatemali i Nikaragui, a także ludobójstwo amazońskich Indian Aché w Paragwaju oraz tubylczych mieszkańców Timoru Wschodniego. Czasopismo prowadziło również dystrybucję alternatywnych publikacji, etnicznych nagrań muzycznych, tubylczych materiałów propagandowych (takich jak plakaty i nalepki) oraz tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych Irokeskich.

„Akwesasne Notes” ukazywało się do 1992 roku, wydając łącznie 135 numerów w 23 rocznikach. Zmiany nastrojów społecznych w USA, przekształcenia w współczesnych ruchach i organizacjach indiańskich (takich jak NCAI, AIM i W.A.R.N.), pojawienie się nowych profesjonalnych czasopism tubylczych (a później także rozgłośni radiowych i serwisów internetowych) oraz lokalne napięcia w samym Akwesasne doprowadziły najpierw do spadku znaczenia i nakładu, a następnie do zamknięcia pisma. Osoby związane z redakcją stworzyły później dwa roczniki nowej serii „Akwesasne Notes. A Journal of Native and Natural Peoples” (w latach 1995–1997, ISSN 0002-3949) oraz inne publikacje społeczno-kulturalne Mohawków, takie jak „Native Americas” (ISSN 1092-3527), jednak nie udało im się powtórzyć sukcesu pierwotnego wydania w obliczu rosnącej konkurencji ze strony nowych mediów tubylczych oraz nie-tubylczych.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Mother Earth News: Environmental And Humanitarian Organizations

The New York State Library

Genamics JournalSeek

„New Series” Subscription Information

The development of underdevelopment at Akwesasne: cultural and economic subversion

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...