Akwedukt Walensa

Akwedukt Walensa

Akwedukt Walensa (znany również jako Akwedukt Walentyniana; tr. Bozdoğan Kemeri, gr. Άγωγός του ὔδατος) to budowla znajdująca się w Stambule, w Turcji. W czasach, gdy miasto nosiło nazwę Konstantynopol, spełniał on funkcję dostarczania wody do miasta.

Jego budowa rozpoczęła się w 373 roku na polecenie cesarza rzymskiego Walensa, a nadzorował ją prefekt Konstantynopola, Klearch. Akwedukt usytuowany jest pomiędzy trzecim a czwartym wzgórzem Półwyspu Historycznego. Dokładna trasa akweduktu w obrębie Konstantynopola nie jest znana. Przypuszcza się, że przebiegał on wzdłuż Złotego Rogu, przecinając miasto i docierając do Forum Tauri. Zachowana część akweduktu osiąga wysokość 18,5 m w najwyższym miejscu oraz ma długość 625 m.

W 576 roku, za panowania Justyna II, akwedukt został odnowiony. Po zniszczeniach spowodowanych przez Awarów w 626 roku, budowla została poddana restauracji. W czasach Justyniana II akwedukt został rozbudowany, aby mógł dostarczać wodę do rejonu kościoła św. Anny z Deuteron.

Przypisy

Bibliografia

Mirosław J. Leszka, Teresa Wolińska: Konstantynopol Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16521-5.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...