Akwedukt w Fojutowie
Akwedukt zlokalizowany w Fojutowie, w województwie kujawsko-pomorskim, to zabytek architektury hydrotechnicznej, inspirowany starożytnymi rzymskimi budowlami. Stanowi on miejsce, w którym krzyżują się dwa cieki wodne: Czerska Struga oraz Wielki Kanał Brdy. Długość budowli wynosi 75 metrów, co czyni ją najdłuższym obiektem tego rodzaju w Polsce. Jest to największa z trzech podobnych konstrukcji usytuowanych na trasie Wielkiego Kanału Brdy.
Historia
Powstanie
W latach 1841–1848 na obszarze Borów Tucholskich trwała budowa Wielkiego Kanału Brdy, którego celem było nawodnienie łąk i pól w rejonie Czerska. Kanał wykorzystywano również do transportu drewna. Na 15. kilometrze planowanej trasy napotkano Czerską Strugę, co skłoniło budowniczych do zaprojektowania mostu w formie akweduktu, wzorowanego na starożytnych konstrukcjach. Akwedukt w Fojutowie powstawał w latach 1845-1849, a jego budowa umożliwiła, aby woda z kanału nie odpływała do Czerskiej Strugi.
Prace remontowe
Pierwszy remont akweduktu miał miejsce w latach 1979–1981, podczas którego wymieniono ceglane sklepienie na nowe, wykonane z żelbetu. W 2002 roku przeprowadzono kolejny remont, w trakcie którego betonowe elementy zostały pokryte płytkami, co miało na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu budowli.
Konstrukcja
Akwedukt przyjmuje formę mostu, pod którym krzyżują się dwa cieki wodne. Budowla składa się z dwóch poziomów: niższego oraz wyższego. Niższy poziom ma postać tunelu, przez który przepływa Czerska Struga, kończącego się ozdobnymi portalami. Na wyższym poziomie znajduje się Wielki Kanał Brdy. Różnica wysokości między poziomami wynosi 9 metrów. Akwedukt ma długość 75 metrów oraz szerokość 68 metrów.
Przypisy
Bibliografia
Marek Barszcz: Polska zabytki techniki. Bełchatów: P.H.W. Fenix. ISBN 978-83-7705-876-3.
Linki zewnętrzne
Artykuł o akwedukcie na portalu Pomorska.pl (pol.)
Akwedukt w Fojutowie w bazie otwartezabytki.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-07)]. (pol.)