Akwatinta

Akwatinta

Akwatinta to rodzaj techniki druku wklęsłego, który jest podobny do akwaforty. Kiedyś wykorzystywana do reprodukcji obrazów i rysunków, obecnie stosowana jest głównie jako forma sztuki, zaliczana do grafiki warsztatowej.

Proces wykonania formy drukowej

Stworzenie formy drukowej w tej technice obejmuje następujące etapy:

  • pokrycie metalowej płyty sproszkowaną kalafonią lub pyłem asfaltowym, które po podgrzaniu topnieją i przylegają do powierzchni,
  • naniesienie obrazu poprzez zasłonięcie wybranych fragmentów metalu werniksem,
  • trawienie odsłoniętego metalu przy użyciu kwasu azotowego.

Akwatinta odróżnia się od akwaforty tym, że w tym przypadku nie trawione są linie, a płaszczyzny. Powtarzając te czynności na coraz mniejszych obszarach obrazu, można uzyskać różnorodność głębokości wytrawionych miejsc, co z kolei pozwala na waloryzowanie koloru farby drukowej i uzyskiwanie półtonów.

Odbitki uzyskane metodą akwatinty przypominają akwarele, rysunki wykonane tuszem lub sepią, a także rysunki wzbogacone techniką lawowania (czyli podmalowywania rozwodnionym tuszem lub farbą akwarelową).

Technika akwatinty została wynaleziona w latach 60. XVIII wieku jako efekt dążeń sztycharzy do poszerzenia możliwości kolorystycznych w reprodukcji grafiki. Wcześniej jedyną metodą uzyskiwania półtonów w druku była technika szrafowania. Pionierami akwatinty byli Johann Adam Schweickart i Andrea Scacciati we Florencji oraz Per Gustaf Floding i Jean-Baptiste Le Prince w Paryżu. Pierwszym wybitnym artystą, który wykorzystywał tę technikę, był Francisco Goya, który działał niedługo po wspomnianych twórcach.

Odbitki wykonane za pomocą techniki akwatinty również nazywane są akwatintą.

Akwatinta solna

Akwatinta solna to technika, która polega na rozsypaniu soli kuchennej na płycie pokrytej werniksem akwafortowym. Następnie płytę podgrzewa się, a po ostudzeniu spłukuje wodą. Odsłonięte w ten sposób punkty są następnie trawione, co skutkuje efektem odwrotnym w porównaniu do użycia kalafonii, tzn. ciemnymi punktami na jasnym tle.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...