Akwarystyka
Akwarystyka to dziedzina zajmująca się hodowlą wodnych organizmów, zarówno zwierząt, jak i roślin, w akwarium. Może to być działalność amatorska lub profesjonalna. W zależności od środowiska pochodzenia hodowanych organizmów, akwarystykę dzieli się na słodkowodną i morską. Osobą, która praktykuje akwarystykę, jest akwarysta.
Historia
Początki akwarystyki sięgają co najmniej 2500 roku p.n.e., kiedy to Sumerowie zaczęli prowadzić hodowle ryb do celów rozrywkowych i spożywczych. W starożytnych Chinach, karasie złociste (Carasius auratus) były hodowane w glinianych i porcelanowych wazach oraz w ogrodowych oczkach wodnych, co doprowadziło do powstania wielu ich odmian, w tym popularnych welonek. Rzymianie budowali baseny, które często były połączone z morzem, aby trzymać w nich gatunki ryb morskich.
W Europie akwarystyka zaczęła rozwijać się w XIX wieku, gdy badacze zaczęli sprowadzać egzotyczne gatunki ryb i podejmować próby ich hodowli. Na początku akwaria były luksusem, dostępnym głównie dla zamożnych osób. Obecnie akwarystyka cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży.
Początki akwarystyki w Polsce sięgają 1886 roku, kiedy to w czasopiśmie przyrodniczym „Wszechświat” zaczęto publikować cykl artykułów poświęconych tej dziedzinie. 2 sierpnia 1909 roku w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów) powstało pierwsze w Polsce towarzystwo pod nazwą „Verein für Aquarien und Terrarienkunde und Naturdenkmalspflege – Agrion”, co oznacza „Stowarzyszenie Lubowników Akwariów i Terrariów i Pielęgnowania Pomników Natury – Agrion”.
Zalety akwarystyki
- dekoracyjność
- możliwość hodowli różnorodnych gatunków
- niewielkie nakłady czasu i pracy w porównaniu z innymi zwierzętami egzotycznymi
- walory edukacyjne (nauka odpowiedzialności i systematyczności)
- możliwość stworzenia biotopu i obserwacja jego rozwoju
Zwierzęta akwariowe
- słodkowodne ryby akwariowe
- inne zwierzęta akwariowe (słodkowodne)
- morskie ryby akwariowe
- morskie bezkręgowce akwariowe
Rośliny
W akwariach hoduje się setki gatunków roślin oraz ich odmian hodowlanych.
Zobacz też
- choroby ryb akwariowych
- hobby
- wiwarium