Akwarium low-tech
Akwarium low-tech to rodzaj słodkowodnego zbiornika naturalnego, który charakteryzuje się niskim poziomem zaawansowania technicznego.
Metoda ta opiera się na zasadzie, że do zrównoważenia procesów chemicznych i biologicznych (zobacz: równowaga biologiczna w akwarystyce, cykl azotowy w akwariach) koniecznych dla dobrostanu akwarium (stabilne parametry wody, zdrowie i wzrost roślin oraz zwierząt, a także eliminacja glonów) wystarczą naturalne procesy. Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych, drogich urządzeń technicznych, specjalistycznych środków chemicznych ani czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre procesy, takie jak intensywniejsza nitryfikacja wspomagana przez wydajne filtry, mogą być wręcz szkodliwe dla akwarium.
Założenia metody akwarium low-tech
- Wykorzystanie żyznego podłoża dla roślin zakorzenionych, składającego się z naturalnej gleby pokrytej warstwą drobnego żwiru.
- Stosowanie wody o twardości ośmiu °n i wyższej.
- Wykorzystanie światła naturalnego, w tym dopuszczalna jest bezpośrednia ekspozycja akwarium na promienie słoneczne.
- Umiarkowanie silne oświetlenie przy użyciu świetlówek (0,25 do 0,5 W na litr wody), mniej w przypadku zbiorników płytkich lub dodatkowego doświetlania światłem naturalnym.
- Niewielka lub umiarkowana obsada ryb.
- Obfite karmienie ryb – nadmiar pokarmu stanowi źródło mikro- i makroelementów dla roślin.
- Duża różnorodność roślin.
- Bogaty zestaw mikroorganizmów.
- Delikatna cyrkulacja wody, wymuszana przez głowice wodne lub wewnętrzne filtry mechaniczne.
- Pozwalanie roślinom na wyrastanie ponad powierzchnię wody i wykorzystywanie CO2 z powietrza.
- Stosowanie roślin pływających.
W akwarium low-tech, w przeciwieństwie do akwarium high-tech, nie stosuje się następujących urządzeń i zabiegów pielęgnacyjnych:
- Sztucznego nawożenia CO2.
- Nawożenia roślin makro- i mikroelementami.
- Filtracji biologicznej przy użyciu wydajnych filtrów.
- Częstych podmian wody (w akwarium low-tech wystarczające są podmiany 50% objętości wody na pół roku).
- Odmulania dna (czyszczenie żwiru uznaje się za szkodliwe, ponieważ uniemożliwia uzupełnianie składników pokarmowych w podłożu).
- Stosowania leków i środków chemicznych do wybielania wody, walki z glonami itp., ponieważ niszczą one ekosystem akwarium. Jedynym dopuszczalnym środkiem chemicznym są uzdatniacze wody zawierające EDTA.
- Denitryfikatorów.
- Odpieniaczy.
Cechy akwarium low-tech
- Niskie koszty zakupu i utrzymania akwarium.
- Stabilne parametry wody.
- Ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czyszczenie filtrów, odmulanie podłoża, czy podmiany wody.
- Łatwość w utrzymaniu bez szczególnych interwencji.
- Ustabilizowane akwarium low-tech funkcjonuje bez ingerencji akwarysty.
- Jedynymi systematycznymi zabiegami wymagającymi uwagi w akwariach low-tech są uzupełnianie odparowanej wody i usuwanie nadmiaru roślin.
- Długowieczność – istnieją przypadki udokumentowanego, dobrego wzrostu roślin, zdrowia zwierząt oraz braku inwazji glonów w ośmioletnich zbiornikach.
Inne
Metodę akwarium low-tech popularyzuje Diana Walstad. W literaturze i na forach akwarystycznych można spotkać terminy „Akwarium a la Diana Walstad” lub po prostu „Akwarium a la Diana”. Akwaryści na forach dyskusyjnych, aby zaznaczyć, że ich akwarium jest typu low-tech, dodają skrót „LT” tuż po rozmiarach zbiornika, np. „akwarium 60x30x35 LT”.
Przypisy
Bibliografia
Diana Walstad, Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych, przekład Dominik Tomaszewski, Wydawnictwo Oriol 2007, ISBN 978-83-924963-0-4
Serwis Miłośników Roślin Wodnych