Akwaplanacja

Akwaplanacja

Akwaplanacja (ang. aquaplaning, hydroplaning) to zjawisko, w którym opona traci przyczepność podczas poruszania się po nawierzchni pokrytej wodą. Dzieje się to wskutek powstawania warstwy wody pomiędzy oponą a jezdnią. W efekcie może dojść do utraty kontroli nad pojazdem. Akwaplanacja występuje najczęściej podczas jazdy w trakcie lub po deszczu na asfaltowych nawierzchniach, które mają wygniecione koleiny lub nierówności, w których gromadzi się i długo utrzymuje się odpowiednio gruba warstwa wody.

Odczucia doświadczane przez kierowcę w trakcie akwaplanacji są podobne do tych przy jeździe po oblodzonej nawierzchni. Dlatego zasady postępowania są analogiczne: należy unikać nagłych ruchów kierownicą, a jeśli hamowanie jest niezbędne, a samochód nie jest wyposażony w ABS, warto to robić ostrożnie. W przypadku gwałtownego hamowania zaleca się naciskanie pedału hamulca pulsacyjnie (impulsowo).

Ryzyko pojawienia się akwaplanacji wzrasta wraz ze zwiększeniem grubości warstwy wody na drodze, prędkości pojazdu, szerokości opon oraz w przypadku zmniejszenia lub zanieczyszczenia bieżnika opony.

Opony rowerowe, z racji ich niewielkiej powierzchni styku z podłożem, a także większej masy i relatywnie mniejszych prędkości, są mniej podatne na zjawisko akwaplanacji. Niemniej jednak, to nie oznacza, że opona rowerowa jest całkowicie odporna na utratę przyczepności z nawierzchnią, zwłaszcza gdy najeżdża na mokry fragment jezdni, plamę oleju, lód, mokre liście, czy rozsypany piasek itp.

== Przypisy ==

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...