Akustocerebrografia

Akustocerebrografia (ACG)

Akustocerebrografia (ACG) to metoda diagnostyczna, która znajduje zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w rozpoznawaniu chorób mózgu oraz centralnego systemu nerwowego. Może być również wykorzystywana do ciągłego monitorowania aktywności mózgu oraz ciśnienia wewnątrzczaszkowego. ACG jest nieinwazyjną metodą, która nie wykorzystuje promieniowania jonizującego i nie powoduje skutków ubocznych. W oparciu o zasady akustyki molekularnej, technika ta pozwala na badanie zarówno komórkowej, jak i molekularnej struktury mózgu. Umożliwia również ocenę przepływu krwi oraz diagnostykę zaburzeń krążenia mózgowego.

Pasywna i aktywna akustocerebrografia

Pasywna akustocerebrografia

Przepływ krwi w układzie naczyniowym mózgu wywiera ciśnienie na otaczające tkanki, co prowadzi do ich przemieszczeń. Uderzenia serca powodują drgania mózgu w obrębie czaszki, które mają powtarzający się wzorzec. Te oscylacje są uzależnione od wielkości, kształtu, struktury oraz prędkości przepływu krwi w naczyniach mózgowych. W rezultacie te oscylacje wywołują ruch tkanki mózgowej oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, wywierając niewielki nacisk na czaszkę (zmiany ciśnienia wewnątrzczaszkowego). Oddziaływanie tych oscylacji na czaszkę można wykrywać i, w razie potrzeby, mierzyć. W celu detekcji takich sygnałów na powierzchni czaszki najczęściej stosuje się pasywne sensory, takie jak akcelerometry. Do rejestracji sygnałów wykorzystuje się również bardzo czułe mikrofony. Dzięki digitalizacji uzyskanych sygnałów można wyodrębnić indywidualne cechy (sygnatury) badanego. Obecnie rozwijane są algorytmy do identyfikacji prawidłowych wzorców sygnałów mózgowych oraz najczęściej występujących zaburzeń.

Aktywna akustocerebrografia

Aktywna ACG wykorzystuje harmoniczny wieloczęstotliwościowy sygnał ultradźwiękowy do wykrywania i klasyfikacji niepożądanych zmian w tkance mózgowej. Oprócz zalet wariantu pasywnego, aktywna ACG pozwala także na widmową analizę sygnałów akustycznych. Analiza ta umożliwia ocenę zmian nie tylko w strukturze naczyniowej, ale także w strukturze komórkowo-molekularnej mózgu.

Jednym z wariantów aktywnej ACG jest doppler przezczaszkowy (DPC, ang. TCD). Zarówno ta technika, jak i jej nowsza wersja – kolorowy doppler przezczaszkowy (KDPC, ang. TCCG), są ultradźwiękowymi metodami pomiarowymi, które pozwalają na pomiar prędkości przepływu krwi w naczyniach mózgowych. Stosowane są w diagnostyce zatorowości, zwężenia czy skurczu naczyń, na przykład w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego (krwawienia z pękniętego tętniaka) oraz innych schorzeń.

Zastosowania akustocerebrografii

W przeciwieństwie do technik migawkowych, takich jak MRT czy CT, akustocerebrografia umożliwia tanie w utrzymaniu, ciągłe monitorowanie pacjenta w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie istotne w kontekście ostrych stanów po udarze mózgu lub po jego ciężkich urazach (ang. TBI). Analiza danych pomiarowych przeprowadzana jest za pomocą metod statystycznych, a wyniki są obrazowane na monitorze. Komputerowa analiza uzyskanych danych pozwala lekarzom i personelowi medycznemu na jasne zrozumienie wyników. ACG umożliwia także prewencyjną diagnostykę zmian psychopatologicznych w tkance mózgowej.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...