Akursjusz OFM, właściwie Accursio (zm. 16 stycznia 1220 w Marrakeszu) – był włoskim franciszkaninem, bratem zakonnym, męczennikiem chrześcijańskim oraz świętym Kościoła katolickiego, czczonym jako protomęczennik franciszkański.
Życiorys
Pochodził z Italii. Jako brat zakonny przynależał do zakonu franciszkanów. W trakcie kapituły w 1219 roku, na której obecny był założyciel zakonu, św. Franciszek z Asyżu, podjęto decyzję o rozpoczęciu wypraw misyjnych. Franciszek miał wyruszyć na Bliski Wschód, br. Idzi z Asyżu udał się do Tunisu, a grupa braci pod przewodnictwem Witalisa wyruszyła do Maroka. Z całej szóstki braci, jedynie subdiakon Berard z Carbio znał język arabski. Witalis z powodu choroby musiał oddzielić się od grupy w Aragonii. Pozostali bracia: Piotr, Otto, Adjut, Berard i Akursjusz, przebyli przez Koimbrę i Ceutę, aż dotarli do Sewilli, gdzie rządzili Almohadzi. Po wygłoszeniu przemowy na ulicy, zostali aresztowani i przewiezieni do Marrakeszu w Maroku.
W Marrakeszu przyjął ich hrabia Urgell Piotr I, wygnany brat króla Alfonsa II Portugalskiego. Mimo jego ostrzeżeń, zakonnicy kontynuowali głoszenie doktryny chrześcijańskiej na ulicach miasta. Jako osoby upośledzone, chciano ich odesłać do Hiszpanii, jednak franciszkanie sprzeciwili się tej decyzji. Po ponownym aresztowaniu, zostali zabici przez samego sułtana 16 stycznia 1220 roku. Ich ciała przeniesiono do Koimbry. Kanonizację przeprowadził papież Sykstus IV w Rzymie 7 sierpnia 1481 roku, a bulla kanonizacyjna nosi tytuł: Cum alias. Męczeństwo zostało opisane w Kronice Generałów Zakonu Braci Mniejszych. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w klasztorach i kościołach franciszkańskich 16 stycznia.
W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim. Jego atrybuty to palma męczeństwa oraz siekiera wbita w jego głowę.
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009. ISBN 978-83242-0910-1. (pol.).