Akumulatory ciepła warstwy wodonośnej (ATES)
Akumulatory ciepła warstwy wodonośnej (w skrócie ATES, ang. Aquifer thermal energy storage) są wykorzystywane do magazynowania energii cieplnej w warstwach wodonośnych latem, co pozwala na jej późniejsze wykorzystanie do ogrzewania budynków zimą. Proces ten polega na zastosowaniu układu składającego się z dwóch studni, które sięgają głębokości około 40 m. W skład tych systemów wchodzą zarówno otwór eksploatacyjny, jak i otwór chłonny, które wyposażone są w pompy głębinowe, umożliwiające przepływ wody w obu kierunkach. Tego rodzaju układy zazwyczaj działają w cyklu sezonowym.
Latem, chłodna woda o temperaturze wynoszącej zazwyczaj 10 °C przepływa przez płytowy wymiennik ciepła, gdzie absorbuje ciepło z systemów chłodzenia budynków. Z kolei zimą, ciepła woda o temperaturze około 23 °C oddaje energię do pompy ciepła poprzez ten sam wymiennik, co pozwala na wytworzenie ciepła użytkowego potrzebnego do ogrzewania pomieszczeń. Zastosowanie systemów ATES ma na celu zredukowanie sezonowych różnic w zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania oraz chłód do schładzania dużych obiektów. Technologia ta jest stosunkowo tania i ma duży potencjał w zakresie redukcji zużycia energii pierwotnej oraz ograniczenia emisji CO2.
W związku z przyjętymi zobowiązaniami dotyczącymi redukcji emisji CO2, technologia ATES zyskuje na popularności. Szacuje się, że w Holandii do roku 2020 w eksploatacji będzie około 20 000 instalacji ATES. Nowe systemy powstają również w Belgii, Niemczech, Turcji i Szwecji.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Artykuły naukowe dotyczące: Aquifer thermal energy storage. scholar.google.pl. [dostęp 2016-07-21]. (ang.).