Akumulator mechaniczny

Akumulator mechaniczny

Akumulator mechaniczny to urządzenie przeznaczone do magazynowania energii kinetycznej lub potencjalnej.

Akumulatory energii kinetycznej przechowują energię w formie energii kinetycznej ruchomych elementów, takich jak na przykład wirujące koło zamachowe.

Natomiast akumulatory energii potencjalnej gromadzą energię poprzez:

  • odkształcenie sprężyste ciał stałych,
  • zmiany objętości gazów,
  • przemieszczanie masy w polu grawitacyjnym Ziemi.

Przykładem akumulatora energii potencjalnej, który wykorzystuje odkształcenie sprężyste, może być sprężyna w wiatrówce lub sprężyna napędowa w zegarku mechanicznym.

Akumulatory, które korzystają ze ściśliwości gazów (zobacz pneumatyka), są stosowane w hydraulicznych systemach maszyn, aby zredukować skoki ciśnienia związane z nierównomierną pracą pompy. Akumulator hydrauliczny pozwala na przepływ cieczy roboczej z chwilową prędkością wyższą niż wydajność pompy i umożliwia wyłączenie pompy w przypadku chwilowego braku zapotrzebowania na energię hydrauliczną.

Akumulator powietrzny (zbiornik ze sprężonym powietrzem) jest wykorzystywany w systemach hamowania pociągów oraz przyczep samochodowych. Energia sprężonego powietrza była niegdyś używana do napędu torped, a obecnie służy do uruchamiania dużych silników spalinowych (np. w okrętach, pojazdach wojskowych, maszynach roboczych itp.).

Akumulatory energii, które wykorzystują energię potencjalną w polu grawitacyjnym Ziemi (np. przemieszczenie wody), są stosowane w elektrowniach szczytowo-pompowych.

Zobacz też

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...