Akumulator energii kinetycznej

Akumulator energii kinetycznej to urządzenie służące do gromadzenia energii kinetycznej. Jego działanie przypomina działanie koła zamachowego.

Budowa

Głównym elementem, który magazynuje energię, jest wirujący bezwładnik, osiągający prędkości rzędu kilku tysięcy obrotów na minutę. Zazwyczaj przybiera on formę metalowego koła.

W niektórych rozwiązaniach, aby zminimalizować straty energii, stosuje się łożyska magnetyczne lub powietrzne.

Zastosowania

Systemy zasilania gwarantowanego

Akumulatory energii kinetycznej znajdują zastosowanie w systemach zasilania gwarantowanego.

Mogą być wykorzystywane zarówno jako zamienniki baterii w tradycyjnych rozwiązaniach UPS (opartych na prostowniku i falowniku), jak i w dynamicznych UPS-ach, które wykorzystują ten rodzaj magazynu energii, połączonej z prądnicą i włączonej w tor prądowy przy użyciu dławika – RUPS oraz DRUPS.

Urządzenia RUPS (ang. Rotary Uninterruptible Power Supply) różnią się od DRUPS (ang. Diesel Rotary Uninterruptible Power Supply) tym, że te drugie są wyposażone w silnik spalinowy, który może być mechanicznie sprzęgnięty z tą samą prądnicą lub posiadać własną prądnicę. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie czasu pracy autonomicznej – energia z wirującego zasobnika jest wykorzystywana do momentu uruchomienia silnika, który następnie korzysta z zasobów energii w postaci oleju napędowego, które można uzupełniać podczas pracy.

Transport

W latach 50. XX wieku powstały projekty żyrobusu, które kursowały w Yverdon w Szwajcarii.

Sporty motorowe

W 2009 roku w Formule 1 wprowadzono możliwość używania hamulców rekuperacyjnych.

Wady i zalety

W odróżnieniu od akumulatorów chemicznych, akumulatory kinetyczne są odporne na wahania temperatury i nie mają efektu pamięci.

Jednakże, akumulatory kinetyczne nie są skuteczne w przypadku długoterminowego magazynowania energii.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...