Akumulacja rzeczna

Akumulacja rzeczna

Akumulacja rzeczna to proces, w którym osady gromadzą się na dnie rzeki dzięki działaniu jej nurtu. Materiały te nazywane są aluwiami. Akumulacja ma miejsce zarówno w obrębie koryta rzeki, co prowadzi do powstania osadów facji korytowej, jak i poza nim, na dnie doliny, gdzie formują się osady facji pozakorytowej.

Rodzaj osadów transportowanych przez rzekę jest uzależniony od geologicznego podłoża, po którym ona płynie, oraz od prędkości nurtu. W obszarach górskich, gdzie nurt jest szybki i dominują procesy erozji dennej, do transportu predysponowane są głównie większe okruchy, które przyczyniają się do powstawania otoczaków na dnie. Z kolei na terenach równinnych, gdzie nurt zwalnia i dominuje erozja boczna, transportowane są głównie piaski i iły.

Transport rzeczny

Rzeka przenosi osady na trzy sposoby: ciężkie okruchy i otoczaki są wleczone po dnie (trakcja), mniejsze cząstki są albo unoszone przez nurt w postaci zawiesiny (suspensja), albo odrywane od dna i przenoszone skokowo na krótsze odległości (saltacja).

W efekcie tych procesów na dnie rzeki powstają różne struktury, w zależności od akumulowanego materiału. Po intensywnych opadach, gdy poziom wody w rzece opada, a nurt zwalnia, na dnie można zaobserwować bruk rzeczny w postaci większych okruchów, zwykle blisko brzegu, gdzie nurt jest wolniejszy. Gdy prędkość nurtu waha się w granicach 1-3 m/s, powstają charakterystyczne ripplemarki — struktury utworzone z piasku oraz większych cząstek, układające się kaskadowo pod kątem do dna. W miejscach o najwolniejszym nurcie, zazwyczaj przy ujściu rzeki do morza, osadzają się najdrobniejsze cząstki, głównie iły, co przyczynia się do tworzenia żyznych gleb, zwanych madami.

Formy akumulacji rzecznej

Osady korytowe

  • łachy środkowe
  • łachy boczne – występują w korytach o pojedynczym nurcie, składają się z dwóch części: dolnej, stale pod wodą, oraz górnej, zalewanej tylko podczas wysokich stanów. Obie części charakteryzują się obecnością ripplemarków;
  • łachy ukośne
  • łachy meandrowe
  • łachy podłużne – (roztokowe, gruby materiał) mają wydłużony, soczewkowaty kształt, zgodny z kierunkiem koryta, osiągają długość do 200 m. Zbudowane są z pakietów żwirowych o grubości do 1,5 m.
  • łachy poprzeczne – (roztokowe, drobniejszy materiał) formują się na piaszczystym dnie w asymetrycznych kształtach, rozwijających się w kierunku nurtu. Główną cechą ich struktury są stromo nachylone (20-30°) zestawy lamin.
  • osady fliszowe – antropogeniczne, krystaliczne, polodowcowe.

Osady pozakorytowe

  • cienie – powstają w wyniku zatrzymywania materiału na przeszkodach, takich jak drzewa, podczas podnoszenia się poziomu wody.
  • wały brzegowe – podłużne, lekko wypukłe formy o szerokości od kilku do kilkudziesięciu metrów i wysokości od 1 do 2 metrów, głównie zbudowane z piasków brzegowych. Mogą powstać w wyniku połączenia cieni.
  • krewasy – długie, rynnowate zagłębienia erozyjne, powstające w wyniku erozji wałów brzegowych.
  • stożki krewasowe (glify) – piaszczyste stożki, które są deponowane przez wody przerywające wał brzegowy.
  • stożki napływowe – tworzą się u wylotu dolin, gdzie ich nasada zajmuje najwyższe położenie, a powierzchnia opada we wszystkich kierunkach, zazwyczaj pod kątem 1 do 5°. Mogą mieć długość od kilku dziesięciu metrów do kilku kilometrów i są zbudowane z grubego materiału, takiego jak piaski, żwiry, otoczaki, głazy i bloki o długości kilku metrów. Występują w rowach zapadliskowych i rowach tektonicznych.
  • pedyment – połączenie stożków o jednolitym nachyleniu, powstające w zagłębieniach tektonicznych.
  • boil – w wyniku wynoszenia materiału przez sufozję (proces polegający na rozmywaniu i przenoszeniu cząstek mineralnych) tworzą się stożki — woda z zawiesiną.
  • mady – składają się z facji pyłowej i iłowej, z domieszką detrytusu roślinnego (fragmentów roślinności przenoszonej przez wezbrane wody).

Zobacz też

akumulacja (geologia)

Przypisy

Bibliografia

Piotr Migoń: Geomorfologia. Warszawa: PWN, 2006. Brak numerów stron w książce.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...