Akumulacja eoliczna
Akumulacja eoliczna, znana również jako akumulacja wiatrowa, ma swoją najprostsza formę w postaci wydmy. Stok wydmy, który jest skierowany w kierunku wiatru, ma łagodne nachylenie, podczas gdy przeciwny stok jest bardziej stromy. W zależności od kierunku oraz siły wiatrów, ilości dostępnego materiału piaszczystego, poziomu wilgotności i obecności roślinności, wyróżnia się różne typy wydm.
Barchany
Barchany są charakterystyczne dla pustyń, w których dominuje jeden kierunek wiatru. W ich centralnej części piasek jest bardziej zwarty, co sprawia, że przesuwa się on wolniej w porównaniu do ramion wydmy.
Wydmy paraboliczne
Wydmy paraboliczne tworzą się w obszarach o nieco wyższej wilgotności, gdzie roślinność lub wilgoć w podłożu stabilizuje ramiona wydm.
Wydmy nieregularne
Wydmy nieregularne powstają w wyniku zmiennego kierunku wiatrów. Na terenach z dużą ilością piasku, w przypadku umiarkowanych wiatrów, barchany mogą łączyć się ramionami, tworząc wydmy poprzeczne. Natomiast w przypadku silnych wiatrów, łączą się, tworząc wydmy podłużne, które biegną zgodnie z kierunkiem wiatru.
Ripplemarki
Ripplemarki (czyli „zmarszczki eoliczne”) to równoległe garby piaszczyste, które występują w odległościach kilku centymetrów. Ich stoki są asymetryczne, podobnie jak w przypadku wydm.