Aktion Apfelbach

Aktion Apfelbach

Aktion Apfelbach to niemiecka operacja zbrojna oraz administracyjna, która miała miejsce w 1944 roku. Jej celem było zlikwidowanie struktur konspiracyjnych Armii Krajowej w Okręgu Poznań oraz rozbicie wszelkich organizacji działających w rejonie ziem przylegających do Puszczy Noteckiej.

Historia

Powodem podjęcia tej akcji były obawy Gestapo o możliwą koncentrację oddziałów partyzanckich, które mogłyby zainicjować powstanie na tyłach niemieckich, co miało miejsce przed spodziewanym nadejściem wojsk sowieckich. Obawy te były uzasadnione rosnącą aktywnością Oddziału Partyzanckiego „Mur” oraz obecnością licznych sowieckich zwiadowców. Przygotowania do akcji rozpoczęły się 26 lipca 1944 roku, kiedy to uznano Puszczę za teren „częściowo objęty działaniami band”. 8 sierpnia w różnych miejscowościach, które stanowiły wsparcie dla polskiego podziemia, takich jak Czarnków, Chodzież, Wągrowiec, Oborniki, Sieraków, Międzychód i Nowy Tomyśl, zaczęto przeprowadzać aresztowania.

W operacji wzięły udział lokalne jednostki żandarmerii, policji oraz Volkssturmu, jak również jednostki Wehrmachtu i Waffen-SS, w tym oddziały przeszkolone w działaniach antypartyzanckich, ściągnięte z innych rejonów okupowanej Polski, a także konny oddział liczący około stu własowców.

30 sierpnia 1944 roku ogłoszono pobór Polaków w wieku od 15 do 65 lat do prac przy kopaniu rowów i umocnień. W tym dniu wprowadzono stan wyjątkowy oraz rozpoczęto deportacje polskich przedwojennych pracowników służb leśnych w głąb Niemiec.

Zobacz też

  • pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem
  • pomnik zwiadowców w Rzecinie

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...