Aktinotrocha
Charakterystyka
Aktinotrocha, znana również jako aktinotrochula (z greckiego aktís – promień, trochós – koło), to wolno żyjąca, wydłużona larwa podobna do trochofory, występująca w grupie kryzelnic (Phoronida). W górnej części ciała, która ma kształt parasola, znajduje się płytka apikalna oraz czułki. Obecność czułków na episferze jest cechą, która odróżnia aktinotrochę od trochofory. Dolna część larwy kończy się wieńcem rzęsek, które umożliwiają jej pływanie.
Historia odkrycia
W 1846 roku Otto Friedrich Müller opisał larwę tego typu, nadając jej nazwę Actinotrocha branchiata. Znaleziono ją w Morzu Północnym i przez długi czas uznawano ją za osobnika dorosłego. Dopiero wiele lat później ustalono, że jest to stadium larwalne gatunku z rodzaju Phoronis. W związku z tym w taksonomii stosowane są dwie synonimiczne nazwy rodzajowe: Actinotrocha oraz Phoronis.
Przypisy
Bibliografia
- Armand R. Maggenti: Online Dictionary of Invertebrate Zoology: Complete Work. University of Nebraska. [dostęp 2010-12-24]. (ang.).
- Zoologia: bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 703. ISBN 978-83-01-16108-8.