Aktau
Aktau (kaz. Ақтау, Aqtaw, w latach 1964–1991 znane jako Szewczenko) to miasto obwodowe usytuowane w zachodniej części Kazachstanu, na półwyspie Mangystau, będące jednocześnie stolicą obwodu mangystauskiego oraz portem nad Morzem Kaspijskim.
Miasto zostało założone w 1961 roku w wyniku odkrycia na półwyspie Mangystau bogatych złóż ropy naftowej i gazu. Jest połączone rurociągiem naftowym z sąsiednimi miejscowościami zajmującymi się eksploatacją ropy naftowej, takimi jak Uzeń i Żetybaj. W 2018 roku w Aktau podpisano Konwencję o Statusie Prawnym Morza Kaspijskiego.
Gospodarka
W mieście rozwija się przemysł spożywczy oraz chemiczny.
W okolicach Aktau znajdują się pola naftowe, na których swoje usługi oferują również polskie firmy, takie jak PGNiG z Krakowa.
W 1973 roku uruchomiono tutaj pierwszą na świecie elektrociepłownię z reaktorem prędkim o dużej mocy 1000 MW(t) (elektrownia jądrowa Aktau), która została zamknięta w 1999 roku.
Transport
Port morski w Aktau jest największym portem w Kazachstanie.
Miasto dysponuje także międzynarodowym portem lotniczym (Aktau Airport, SCO), który do 1991 roku funkcjonował pod nazwą Shevchenko. Port lotniczy znajduje się około 30 kilometrów na północny zachód od miasta.
Religia
W Aktau znajduje się Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Miasta partnerskie
- Atyrau, Kazachstan
- Poti, Gruzja
- Gorgan, Iran
- Bandar-e Anzali, Iran
- Karamay, ChRL
- Konstanca, Rumunia
- Sumgait, Azerbejdżan
- Czerkasy, Ukraina