Akta weryfikacyjne
Akta weryfikacyjne to dokumenty powstające w wyniku przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia, które ma miejsce w każdym przypadku, gdy przepisy prawa celnego lub podatkowego dotyczące podatku akcyzowego wymagają potwierdzenia możliwości sprawowania dozoru celnego lub zapewnienia odpowiedniej kontroli. Przykładem może być osoba starająca się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
W skład akt weryfikacyjnych wchodzi protokół z urzędowego sprawdzenia, zgłoszenie oraz dokumentacja związana z działalnością objętą tym sprawdzeniem. Dokumenty te muszą zostać zatwierdzone przez odpowiedni organ Służby Celnej.
Akta są tworzone w dwóch egzemplarzach i są przechowywane zarówno przez podmiot podlegający urzędowemu sprawdzeniu, jak i przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
Do komponentów akt weryfikacyjnych zaliczają się w szczególności:
- szkic sytuacyjny miejsca produkcji;
- skrócony opis pomieszczeń oraz lista zawierająca nazwy i numery urządzeń, aparatów, a także pojemność zbiorników, pojemników i naczyń;
- wykaz numeracji i nazw przyrządów pomiarowych, z podaniem ich przeznaczenia i zakresu użytkowania;
- opis procesu technologicznego produkcji;
- opis postępowania technicznego produkcji;
- instrukcje dotyczące wewnętrznego obiegu dokumentacji produkcyjnej i magazynowej, w tym przeprowadzania inwentaryzacji;
- wykaz imion, nazwisk oraz stanowisk osób upoważnionych przez podmiot do wykonywania powierzonych obowiązków w zakresie objętym kontrolą;
- dokumenty wymagane na mocy przepisów odrębnych, związane z działalnością gospodarczą podlegającą kontroli, w szczególności koncesje, zezwolenia, zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej oraz aktualne odpisy z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub aktualne zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Bibliografia
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie urządowego sprawdzenia (Dz. U. Nr 222, poz. 1757 ze zm.)