Akt Unii
Akt unii (ang. Act of Union 1707) to ustawa, która zjednoczyła Królestwo Anglii oraz Królestwo Szkocji. Została uchwalona przez dotychczasowy parlament Anglii, co zakończyło istnienie parlamentu szkockiego na trzy stulecia. Unia angielsko-szkocka, ustanowiona w 1707 roku, była unią realną, która doprowadziła do utworzenia nowego państwa – Królestwa Wielkiej Brytanii. To państwo funkcjonowało do 31 grudnia 1800 roku, kiedy to na podstawie Aktu unii z 1800 roku zjednoczyło się z Królestwem Irlandii, przekształcając się w Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Historia
W latach 1606, 1667 oraz 1689 podejmowane były próby połączenia obu narodów poprzez unię. Parlamenty Anglii i Szkocji były zmuszone do osiągnięcia porozumienia, gdyż ich fundamenty były całkowicie różne. Anglia dążyła do protestanckiego uregulowania sukcesji zgodnie z Act of Settlement.
Anglicy obawiali się, że niezależna Szkocja z własnym królem, nawet gdyby był on protestantem, mogłaby ponownie zwrócić się przeciwko Anglii, korzystając z Auld Alliance (starego sojuszu) z Francją.
Po nieudanych i niezwykle kosztownych próbach szkockiej kolonizacji w Ameryce Środkowej, znanych jako Projekt Darién, który doprowadził Szkocję do niewypłacalności, możliwość przystąpienia do unii stała się niezwykle atrakcyjna. Tym bardziej, że w roku 1705 wiele państw groziło Szkocji sankcjami gospodarczymi z powodu jej astronomicznych długów. Po przystąpieniu do Unii odpowiedzialność za długi spoczęłaby na znacznie silniejszej Anglii. Company of Scotland, główna kompania handlowa i osadnicza, zyskała zezwolenie na nieograniczony dostęp do rynków Anglii oraz jej kolonii po wstąpieniu do Unii.
Na mocy Unii, angielska Izba Lordów powiększyła się o 15 lordów szkockich, a Izba Gmin o 45 szkockich posłów. Unia zablokowała francuską, antybrytyjską penetrację w Szkocji, chociaż antagonizmy i nieufność między Szkocją a Anglią pozostawały jeszcze przez jakiś czas. Szkoci byli bowiem postrzegani w Anglii jako barbarzyńcy. Ogólnie uznaje się, że Anglia zyskała na Unii politycznie, a Szkocja ekonomicznie. Wkrótce później Szkoci mieli znaczący wkład w rozwój brytyjskiego Oświecenia (David Hume, Adam Smith, Thomas Reid).
Galeria
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- The Act of Union 1707. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-24)].
- fotokopia Aktu 1707
- Przekład fragmentów ustawy na język polski w publikacji „Powszechna historia państwa i prawa”. Wybór tekstów źródłowych, rozdział „Anglia”, pkt. 11 Ustawa o unii ze Szkocją (s. 551 – 558)