Akt administracyjny

Akt administracyjny

Akt administracyjny to jedna z form działania administracji publicznej. Stanowi on jednostronne, władcze oświadczenie woli organu administracji publicznej, które w sposób prawnie wiążący decyduje o sytuacji konkretnego podmiotu prawa w określonej sprawie. Tego rodzaju akt jest wydawany przez odpowiedni organ w trakcie postępowania administracyjnego, na podstawie przepisów proceduralnego prawa administracyjnego oraz w oparciu o przepisy materialnego prawa administracyjnego.

Rodzaje aktów administracyjnych

W zakresie prawa administracyjnego materialnego taki akt określany jest jako decyzja administracyjna, natomiast w prawie procesowym mówimy o postanowieniu. W kontekście prawa ustrojowego występuje termin rozstrzygnięcia nadzorczego.

Do aktów administracyjnych zaliczają się również nakazy, licencje, koncesje oraz pozwolenia.

Dzięki aktowi administracyjnemu norma prawna o charakterze abstrakcyjnym i generalnym zostaje przekształcona w normę konkretną, która w większości przypadków ma charakter indywidualny.

Bibliografia

Eugeniusz Bojanowski, Krzysztof Żukowski: Leksykon prawa administracyjnego. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck, 2009, s. 12. ISBN 978-83-255-0838-8.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...