Aksamit

Aksamit – charakterystyka i historia tkaniny

Aksamit (dawniej znany jako oksamit, z łac. examitum) to tkanina bawełniana charakteryzująca się krótką okrywą włosową, która może być wykonana z bawełny, jedwabiu lub wełny. Proces produkcji aksamitu polega na wprowadzeniu dodatkowych nitek runowych w formie pętelek pomiędzy nitki osnowy i wątku. Mogą one pozostać nierozcięte (aksamit pętelkowy) lub być rozcinane (aksamit strzyżony). Istnieją również aksamity, które łączą obie te techniki. Aksamit zaliczany jest do grupy tkanin z okrywą włókienną, określanych jako plusze.

Wzory aksamitu

Aksamity mogą występować w wersji gładkiej lub wzorzystej. Wzory na tkaninie uzyskuje się poprzez wzorzyste tkanie (tkanina żakardowa), różnicowanie wysokości włosa, a także łączenie powierzchni z okrywą włosową i pętelkową. Dodatkowo, techniki takie jak prasowanie, wytłaczanie, gofrowanie oraz drukowanie metodą sitodruku pozwalają na tworzenie różnorodnych wzorów. Aksamity z dodatkiem nitek metalowych określane są jako brokaty (altembasami).

Historia aksamitu

Tkanina ta ma swoje korzenie w Indiach, a od XII wieku zaczęła być produkowana we Włoszech, w takich miastach jak Genua i Wenecja. Od końca XVII wieku aksamity zaczęto wytwarzać także w Polsce. Początkowo używane były na reprezentacyjne ubrania świeckie oraz stroje liturgiczne, a od średniowiecza znalazły swoje miejsce także w pokryciach mebli, zasłonach i kapach.

== Przypisy ==

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...