Akrywastyna
Akrywastyna (łac. acrivastinum) to wielofunkcyjny związek chemiczny pochodzący z grupy pochodnych triprolidyny. Jest to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego oraz pokrzywki.
Mechanizm działania biologicznego
Akrywastyna działa jako krótkodziałający, kompetencyjny antagonista receptora histaminowego H1, nie wykazując przy tym działania cholinolitycznego. Dzięki zmniejszeniu aktywności receptora przez histaminę, akrywastyna redukuje reakcje alergiczne i anafilaktyczne, które są wynikiem działania histaminy na mięśnie gładkie oskrzeli oraz przewodu pokarmowego, a także na naczynia włosowate. Dodatkowo, akrywastyna łagodzi dolegliwości bólowe oraz świąd skóry i błon śluzowych wywołane przez histaminę.
Zastosowanie medyczne
- leczenie objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa oraz pokrzywki idiopatycznej u dorosłych i młodzieży (powyżej 12. roku życia)
Warto zauważyć, że akrywastyna nie jest zarejestrowana w Polsce. W Stanach Zjednoczonych jest dostępna w postaci leku łączonego z pseudoefedryną.
Działania niepożądane
Akrywastyna może wywoływać działania niepożądane, które występują u ponad 10% pacjentów, w tym senność. U ponad 1% pacjentów mogą wystąpić także kserostomia oraz zawroty głowy.