Akronauplia
Akronauplia (gr. Ακροναυπλία – Akronafplia) to imponujący, skalisty cypel, który w przeszłości pełnił funkcję akropolu oraz cytadeli miasta Nauplion na Peloponezie.
Około VIII wieku p.n.e. zbudowano tam twierdzę o konstrukcji przypominającej mykeńskie budowle, która później została rozbudowana, między innymi przez Bizantyjczyków oraz Wenecjan. W czasach panowania Normanów część wzgórza nad miastem zajmował ich zamek, podczas gdy dalszą część fortyfikacji na cyplu, dominującej nad wejściem do portu, pozostawiono Grekom. W XIX wieku, po odzyskaniu przez Grecję niepodległości, istniało tam więzienie, a ostatecznie wzniesiono luksusowy hotel, który góruje nad miastem. Do hotelu prowadzą m.in. schody ruchome, które zostały wykute w zboczu, a także stanowią najkrótszą trasę pieszą w kierunku wierzchołka góry.
Większa część wzgórza, na którym wciąż znajdują się fortyfikacje weneckie, tureckie oraz te z okresu II wojny światowej, porośnięta jest lasem kaktusów opuncji, który sam w sobie jest atrakcją. U podnóża góry zachowały się fragmenty miejskich fortyfikacji z ich artylerią. Wokół góry rozciąga się nadmorska promenada, częściowo prowadząca tunelem wykutym w skale. Na szczyt Akronauplii prowadzi droga publiczna, z punktami widokowymi na miasto (wieża zegarowa) oraz na otaczające wody (szczyt góry), kończąca się parkingiem.
== Przypisy ==